A hajhullás hátterében számos egészségi probléma is húzódhat.
Sorra vettük, miért hullhat a hajunk!
Trauma: nagyobb műtét, baleset, komolyabb megbetegedés vagy épp influenza hatására is elkezdhet hullani a hajunk.
Terhesség: a szervezetet érő stressz, illetve a hormonális változások hatására a várandósság is okozhat hajhullást, de leggyakoribb, hogy a szülést követően jelentkezik fokozott hajvesztés. A haj ebben az esetben visszanő néhány hónap után.
Túl sok A-vitamin: ha túlzásba visszük az A-vitamint tartalmazó gyógyszerek vagy táplálékkiegészítők szedését, az okozhat hajhullást. Ha a felesleges A-vitamin kiürül a szervezetből, akkor a hajhullás is megáll.
Érzelmi stressz: válás, szakítás, egy szerettünk súlyos betegsége vagy halála – ezek mind olyan erős érzelmi stresszt jelenthetnek, ami miatt a hajunk is elkezdhet hullani.
Vashiány: felmérések szerint 500-600 millió ember vérszegénységét a vashiány okozza, ennek 80 százaléka a női nemet érinti! A vashiány tünetei szerteágazóak: jelentkezhet levertség, szédülés, csökkent koncentrálóképesség, és betegségekre is fogékonyakká válhatunk.
Vashiányt jelezhet továbbá:
- sápadt
arc,
- hevesen
verő szív,
- duzzadt
nyelv, töredezett körmök,
- száraz
bőr,
- berepedezett
ajkak,
- orrnyálkahártya
kisebesedése,
- herpesz
megjelenése,
- nyugtalan
láb szindróma.
Az egyik leggyakoribb tünet a hajhullás: átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak. Ha ennél sokkal több hajunk hullik ki, az arra hívhatja fel a figyelmet, hogy valami nem működik optimálisan a szervezetünkben. A hajhullást nemcsak bizonyos betegségek (például pajzsmirigyproblémák, nőgyógyászati panaszok, hormonális betegségek) okozhatják, hanem vashiány is.
A vashiányos állapot fokozatosan vezet a haj elvékonyodásához.
· Csökkenti a tüszők keringését. Ha vashiányban szenved, a vörösvértestekben alacsonyabb a hemoglobinszint. A hemoglobin oxigént szállít, így a csökkent szállítókapacitás miatt a hajhagymák nem kapnak elég oxigént a fejlődéshez.
· A hajnövesztő fehérjék egyensúlyának felborulásához vezet. A vas segít szabályozni a haj növekedési ciklusát szabályozó fehérjéket. Vashiány esetén ez a ciklus károsodhat.
· A hajhagymák zsugorodását okozza. A ferritin nevű fehérje tárolja a vasat a szervezetben. Az alacsony ferritinszint miatt a hajhagymák idővel zsugorodnak: vékony, szálkás hajszálak képződnek, amelyek nem nőnek megfelelően.
Az alacsony vasszint tehát komplex módon károsítja az egészséges hajnövekedést.
Hogyan állíthatjuk meg a vashiány miatti hajhullást?
Reformáljuk meg az étrendünket: a vas legfontosabb természetes forrásai az állati eredetű táplálékok – máj vagy a tonhal, vörös húsok (disznó- és marhahús) –, de ezen felül magas vastartalmú a spenót, a mandula, a tökmag és a lencse is. Súlyos vashiányos állapotnál azonban nem elég csupán a vasban gazdag étrend bevezetése, ilyenkor már szükség van szakember által irányított gyógyszeres kezelésre, ami akár fél évig is eltarthat.