A felfázásként vagy cisztitiszként is ismert hólyaghurut a húgyhólyag gyulladásával járó állapot. Akkor alakul ki, amikor a kórokozó baktériumok bejutnak a húgycsőbe és a húgyhólyagba. A megbetegedés hátterében az esetek 80 százalékában az E. coli nevű bélbaktérium áll, amely a húgyhólyagba jutva és annak falán megtapadva gyulladást okozhat.
Mindez egyáltalán nem ritka: a statisztikák szerint évente világszerte körülbelül 404 millió embernél diagnosztizálnak húgyúti infekciót. A probléma nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet, de az adatok alapján a nők körében sokkal gyakrabban fordul elő, az érintettek csupán 15 százaléka férfi.
Miért érint ilyen sok nőt a hólyaghurut?
Elsősorban anatómiai okokból ilyen nagy a különbség a nemek között a hólyaghurut kialakulásának tekintetében. A férfiak húgycsöve hosszabb és kanyargósabb, míg a nőké viszonylag egyenes és rövid, utóbbiaknál így a baktériumoknak kisebb és egyszerűbb utat kell megtenniük a hólyag irányába. Ráadásul a nőknél a húgycsőnyílás igen közel van a végbélnyíláshoz és a hüvelyhez, így mind a bélrendszerben, mind a normál hüvelyflórában jelen lévő kórokozók könnyebben átkerülhetnek a húgycsőbe, onnan pedig a felsőbb húgyutakba.
Az e-jog oldalán közzétett kutatási eredmények szerint a nők jelentős hányadának visszatérő problémát jelent a cisztitisz: a betegségen átesettek 48 százalékánál egy éven belül újra kialakul húgyúti fertőzés, 27 százalékuk pedig már hat hónapon belül ismét szenved a kellemetlen panaszok miatt. A betegség előfordulása a szexuálisan aktív nők körében jóval gyakoribb, hiszen a nemi aktus során a baktériumok könnyebben bekerülhetnek a húgycsőbe. Növelheti a betegség kialakulásának kockázatát az is, ha pesszáriumot használnak a fogamzás megakadályozására.
A statisztikák szerint az életkor előrehaladtával is nő az érintettség: 15 éves kor alatt a lányok 3-5 százaléka, 16-35 éves kor között 20 százalékuk, míg 36 éves kor fölött a nők 35-40 százaléka lehet érintett. Ennek egyik oka a hormonális változásokban keresendő, amelynek hatására felborul a hüvely baktériumflórája, így gyengül annak természetes védekező képessége.
A változókor során bizonyos női hormonok termelődése lecsökken, ez számos változást okoz, ami a húgyúti rendszert, a hüvelyhámot is érinti, ami miatt a 40-es- 50-es életéveiben egyre több nő szenved húgyúti fertőzésektől.
Fontos, hogy időben kezeljük a betegséget
Szerencsére a hólyaghurut megelőzésére is számos technika ismert már, illetve a kezelésben is többféle készítmény a rendelkezésünkre áll. Fontos például a bőséges folyadékfogyasztás, amellyel „átmossuk” a hólyagot és megakadályozhatjuk, hogy a kórokozó feljusson és meg tudjon telepedni.
A hólyaghurut kezelésében nem csak az antibiotikumterápia lehet eredményes. Ha a betegség tipikus tüneteit tapasztaljuk, fontos azonnal megindítani a bőséges folyadékfogyasztást, amely napi 2-3 liter szénsavmentes folyadékot jelent, illetve célszerű gyógynövényalapú készítményt és/vagy gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót alkalmazni. Ez a hivatalos magyar irányelv az akut, komplikációmentes cisztitisz kezelésére vonatkozóan, így, ha ezt betartjuk, van esélyünk elkerülni az antibiotikumhasználatot.