A hüvely és a szeméremtest atrófiáját, azaz sorvadását a változókorban folyamatosan csökkenő ösztrogénszint és a hüvely romló vérellátása okozza. A vaginában emiatt kevesebb a hüvelyváladék, a hüvelyfal veszít rugalmasságából, a hüvelyhám elvékonyodik.
A szeméremtesti és vaginális atrófia szárazságot, viszketést, égő és kényelmetlen érzést, fájdalmas együttléteket (dyspareunia), gyulladást okozhat. Megfelelő gyógymód keresése nélkül gyakoribbak a hüvelyi fertőzések, felfázással, vizeletürítéssel és -tartással kapcsolatos panaszok jelentkezhetnek az érintett nőknél éveken át.
Mivel a jelenség hormonhiányra vezethető vissza, a nőgyógyász – mérlegelve a hormonterápia várható előnyeit és lehetséges kockázatát, valamint az ellenjavallatokat is – hormontartalmú hüvelyi készítmény alkalmazását is javasolhatja.
Vannak, akiknek a hormonterápia nem javasolt, vagy kockázatos, és sokan vannak, akik a hüvelyi ösztrogénkészítmények használatától is tartanak a mellrák és a méhbelhártya (endometrium) kóros megvastagodásának kockázata miatt.
A hormonterápia ellenjavallata vagy elutasítása esetén az életmódbeli változtatások (például dohányzásról való leszokás, rendszeres nemi élet, intimtorna) mellett növényiösztrogén-tartalmú készítmények, lokális hüvelyi hidratálók tartós használata, de akár intimlézer-kezelés is alternatíva lehet.
Igazoltan hatásos és biztonságos segítség
A hormonmentes Cikatridina hüvelykúp igazoltan hatásos és biztonságos segítséget jelenthet a hüvelyszárazság okozta panaszok enyhítésében!
Egy 2021-ben végzett vizsgálatba 91 posztmenopauzális hüvelyatrófiával diagnosztizált nőt vontak be. Az ankarai vizsgálat célja az volt, hogy a lokális ösztrogénkezelést összehasonlítsa hormonmentes alternatív kezelési lehetőségekkel: egy hazánkban nem forgalmazott ösztrogén agonista (promestriene) hüvelykapszulával és a hormonmentes hialuronsavas Cikatridina hüvelykúppal.
A 3 hónapos vizsgálat végén a hüvelyi tünetek, a hüvelyhám állapota és egyéb vizsgálati paraméterek mindhárom kezelés esetében kifejezetten javultak a kiindulási állapothoz képest. A három terápia pedig egymással egyenértékűnek bizonyult. A kutatók ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a Cikatridina hüvelykúp a helyi ösztrogénkezelést kiválthatja, azt ki is egészítheti. Kombinációban a lokális hormon és a Cikatridina hüvelykúp egymás hatását erősítheti, illetve a hormonmentes hüvelykúp tartós használata az elért állapotjavulás fenntartását is biztosíthatja.
A Cikatridina hüvelykúp hialuronsavat és gyógynövények kivonatát tartalmazza. Akár hormonális, akár más eredetű a hüvelyszárazság, a komplex összetételű Cikatridina hüvelykúp segít helyreállítani a hüvely nedvességtartalmát, erősíti a szövetek szerkezetét és tápanyagellátását, serkenti a szöveti regenerációs folyamatokat. Így a hüvely ismét síkosabbá, rugalmasabbá válik. Klinikai vizsgálatok is igazolták a Cikatridina hüvelykúp hatásosságát, valamint egyenértékűségét nemcsak a lokális ösztrogén, hanem a vaginális lézerkezelésekkel is.
A tartósan fennálló változókori intim szárazság hosszú távú kezelést igényel, ezért a Cikatridina hüvelykúpot a tünetenyhítő hatásért, annak fenntartásáért napi rendszerességgel, majd – szükség szerint – ajánlott hosszan tartóan folytatni, ismételni. Ehhez gazdaságos, nagyobb kiszerelés is kapható a gyógyszertárakban.
A Cikatridina hüvelykúp nemcsak
a természetes menopauza tüneteinek enyhítésében jelent megalapozott,
hormonmentes terápiás lehetőséget, hanem az általános és az ösztrogénérzékeny
szerveken mutatott biztonságossága miatt olyan esetekben is, amikor a
hormonkezelés ellenjavallt.