A menopauza egy nő életében akkor következik be, amikor a rendszeres menstruáció végleg elmarad, azaz a petefészek hormontermelése lecsökken, illetve megszűnik. A menopauza gyakori jelei között szerepel a testalkat megváltozása is.
Mi az oka?
A lassú, de egyre fokozódó súlygyarapodásnak, a testalkat megváltozásának az egyik oka, hogy az életkor előrehaladásával párhuzamosan csökken a szervezet energiaszükséglete. A nők a menstruáció ritkulásával, majd teljes megszűnésével elveszítik az egyik jelentős energiafogyasztójukat.
A lecsökkent hormonszint miatt a női test másképp dolgozza fel a bevitt energiát, a zsírsejtek viselkedése átalakul, megváltozik a test raktározó és energiafelhasználó képessége is. Ha ezt az átalakulást nem ellensúlyozzuk megfelelő mennyiségű mozgással, akkor a hízás elkerülhetetlen, mivel a fel nem használt energia zsírszövet formájában raktározódik.
Számok nyelvén: mi a normális testsúly?
A testsúlykilogramm osztva a testmagasság méterben megadott értékének négyzetével adják meg a testtömeg-indexet (BMI= body mass index). Az eredmény kiértékelésekor az életkort is célszerű figyelembe venni: ha a BMI 22-27 közötti, akkor a változókorú nők nem számítanak sem túl soványak, sem kövérnek.
A derék-csípő arányát is könnyen ki lehet számolni. El kell osztani a derékkörfogatot a csípőkörfogattal. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, ha az érték 1,0 felett van, az növelheti a túlsúllyal kapcsolatos betegségek kialakulásának kockázatát, beleértve a szívbetegségeket és a 2-es típusú cukorbetegséget. Ez akkor is fennállhat, ha a túlsúly egyéb mutatói, például a testtömegindex (BMI) a normál tartományban van.
Az életmódváltás a kulcs a plusz kilók ellen
Mit lehet tenni, hogy súlyunkat normális szintre csökkentsük/szinten tarthassuk? Az első lépés az életkornak megfelelő új életmódunk kialakítása. A táplálkozásnál figyelembe kell venni, hogy változókor alatt a nőknek kevesebb kalóriára van szükségük, mint korábban. A rendszeres testmozgás pedig nemcsak az elhízás elkerülése miatt fontos, de az erőnlét megőrzése, valamint a csontritkulás vagy a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében is ajánlott.
Általános tippek
- Túlzott alkoholfogyasztás kerülése
- Dohányzás mellőzése
- Stressz kiiktatása a mindennapokból
- 7-8 órás pihentető alvás
- Legalább napi 60 perc szabad levegőn való tartózkodás, séta
Táplálkozási tanácsok
- Csökkentett adag
- Telítetlen zsírok helyett többszörösen telített zsírok előtérbe helyezése
- Finomított szénhidrátok helyett teljes kiőrlésű gabonák preferálása
- Szénsavas, cukrozott üdítőitalok mellőzése
- Gazdag zöldség- és gyümölcsfogyasztás
- Olajban sült, zsíros ételek kerülése
Testmozgáshoz javaslatok
Legalább 30 perces aerob edzés naponta:
- gyaloglás
- kocogás
- kerékpározás
- úszás
- jóga