A hormonálisan aktív nők közel 80%-a szenved PMS-es tünetektől. A PMS-t nem könnyű meghatározni, mert olyan tünetegyüttesről van szó, amely mindenkinél másként jelentkezik, és ciklusonként is változó, hogy milyenek és mennyire súlyosak a panaszok.
A PMS tünetei lehetnek:
- mellfeszülés, alhasi görcsök, általános fájdalom
- fejfájás (migrén), szorongás, idegesség, búskomorság, sírósság
- súlygyarapodás, farkasétvágy, „kívánósság”
- alvászavarok, ingerlékenység, csökkent motiváció, visszahúzódás
- labilis hangulat, túlérzékenység
- gyengült koncentráció, döntésképtelenség
- szexuális vágy változása
A premenstruációs szindróma hátterében több tényező állhat: az egyik a hormonok – az ösztrogén (tüszőhormon) és a progeszteron (sárgatesthormon) – szintjének változása, illetve ezek egyensúlyának megbomlása, de a stressz és az egészségtelen életmód is hozzájárulhat a PMS kialakulásához.
A PMS gyógyszeres kezelése
A PMS kialakulásának hátterében a női hormonoknak bizonyosan jelentős szerepe van, ezért bizonyos esetekben indokolt és hatásos lehet az orvos által javasolt hormontartalmú gyógyszerek alkalmazása, például a hormonális fogamzásgátlók vagy más, az ovuláció visszaszorítására szolgáló készítmények.
Figyelem! A hormonkezelés nem mindenki számára javasolt vagy hozza meg a várt enyhülést, előfordulhat, hogy hatástalannak bizonyul, vagy akár még fokozhatja is a tüneteket.
Szintetikus anyagok
A változatos tünetek kezelésére külön-külön is alkalmazhatunk tünetenyhítő szereket: gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót, görcsoldót, esetleg vízhajtót, nyugtatót, feszültségoldót vagy altatót.
Bízzunk a gyógynövényekben!
Számos gyógynövény, köztük a ligetszépe és a barátcserje olyan hasznos növényi hatóanyagokat tartalmaz, amelyek megkönnyíthetik a menstruáció előtti napok terheit. A málnalevélből készült tea izomlazító hatásának köszönhetően mérsékelheti az alhasi görcsöket, valamint B-vitaminokat tartalmaz, amelyek enyhítik a PMS-hez gyakran társuló emésztőrendszeri panaszokat.
Életmódbeli változtatások is segítik a PMS tüneteinek mérséklését
PMS-napló
A menstruációs napló vezetésével jobban követhetjük a testünk működését. A PMS diagnózisát szintén nagyon megkönnyíti, ha egy 2-3 hónapon át vezetett naplót viszünk az orvoshoz. Érdemes több cikluson keresztül naplózni a menstruációval kapcsolatosan jelentkező testi tüneteket, pszichés változásokat. Jegyezzük fel a menstruációs vérzés idejét, hosszát, erősségét és az egyéb kísérő tüneteket is!
Táplálkozás
A megfelelő mennyiségű kalcium- és D-vitamin-bevitel kifejezetten jótékony hatással van a ciklusra, segít egyensúlyban tartani az ösztrogén szintjét. A vitaminok közül főként a B6-vitaminnak lehet szerepe a PMS tüneteinek enyhítésében, valamint érdemes csökkenteni az alkohol, koffein, cukor, tejtermékek és állati eredetű zsírok fogyasztását.
Rendszeres sport
A rendszeres sporttevékenység segít csökkenteni a stressz szervezetre gyakorolt negatív hatásait, valamint enyhítheti a vízvisszatartást is. Heti 3-4 alkalommal végzett, aerob típusú testmozgás, mint a futás, biciklizés, aerobic bizonyítottan emeli a szervezet endorfinszintjét. Egy friss kutatás szerint a rendszeres jógagyakorlatok pozitív hatással vannak a női szervezetre: csökkentik a fájdalmakat, enyhítik az esetleges görcsrohamokat, valamint a puffadást.
Iktassuk ki a stresszt!
Az idegesség és a szorongás rossz hatással van a női hormonokra. A mozgáson kívül egy forró fürdő vagy egy kellemes masszázs is segíthet abban, hogy kicsit ellazuljunk és oldjuk a stresszt. A környezeti stressz csökkentése sokszor nem egyszerű feladat, ezért is érdemes pszichológus vagy pszichiáter szakvéleményét kikérni.