Megfázás vagy más légúti megbetegedés esetén gyakori tünet lehet a kaparó torok. A panasz hátterében legtöbbször valamilyen irritáció, vagy baktérium, illetve vírus által okozott gyulladás áll, de akár a stressz is kiválthatja.
Mi okozza a kaparó érzést a torokban?
A légutakban futó nyálkahártyát összefüggő nyákváladék borítja, amely megvédi a szennyeződésektől és fertőzésektől. A kaparó érzet akkor jelentkezik, ha ez a nyákréteg valahol megbomlik: amennyiben a kórokozóknak sikerül megtapadniuk a nyálkahártyán és elszaporodnak, úgy gyulladást okozhatnak az érintett területen. Ez köhögéssel és rekedtséggel is járhat.
Az esetek jelentős részében a kaparó érzést valamilyen bakteriális vagy vírusfertőzés okozza. Ilyenkor az általános rossz közérzet mellett torokfájás , láz, orrdugulás, izomgyengeség is jelentkezhet. A betegség természetétől függően változhat a fájdalom jellege és intenzitása is: érezhetünk "gombócot", kaparást és viszketést, lehet fájdalmas a nyelés. Jellegzetes, viszkető és kaparó fájdalommal jár együtt az allergia vagy az ételérzékenység is. Ilyenkor is az alapbetegséget kell kezelni, a megfelelő gyógyszerezésnek köszönhetően pedig a torokpanaszok is hamar elmúlnak.
A kaparó érzés a reflux egyik tünete is lehet. A betegség oka, hogy a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom nem képes megakadályozni a savas gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Leggyakrabban étkezéseket követően vagy fekvő testhelyzetben jelentkezik ez a kaparó érzés a torokban, amelyet sokszor gyomorégés, hányinger, puffadás is kísér. Ilyenkor a panaszokat enyhítő készítmények mellett segíthet például az is, ha magasabb párnán alszunk, így a torok kisebb részét érintheti a visszafolyó gyomorsav.
Előfordulhat továbbá, hogy a torok valamilyen sérülése miatt jelentkezik a kaparó érzés. Túlságosan fűszeres, csípős étel, forró vagy éppen jéghideg ital is okozhat kisebb mértékű szöveti károsodást, amely miatt kialakulhat a tünet. Ritkább esetben a panaszok pszichés eredetűek is lehetnek: a stressz miatt a nyaki- és a gégeizmok megfeszülnek, ami kaparó érzést válthat ki. A stresszes ember gyakrabban krákog és köszörüli a torkát, a rossz szokás berögzülésével pedig a kaparó érzés ok nélkül is jelentkezhet.