"Eddig körülbelül 10 betegnél észleltem a kéz-láb-száj betegséget, ami viszonylag ritkán fordul elő. Sokkal ritkábban, mint az influenza" - mondta el a Délmagyarnak Bakos Attila székkutasi háziorvos. Hozzátette, azért hívta fel a helyiek figyelmét a Coxsackie vírus által okozott megbetegedésre, mert talán ha tisztában vannak azzal, mivel is van valójában dolguk, könnyebben elviselik majd a kínzó tüneteket. "Ne kezdjék otthon gyógyítgatni magukat azzal, ami a házi patikában van. Jöjjenek el a rendelésre. A tünetek kezelhetők, az antibiotikum nem használ. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyanak, akkor is, ha minden kortyot nehéz lenyelni" - üzente a betegeknek.
Főként gyermekek betegsége
Apró, viszkető hólyagos kiütések a szájban és a száj körül, a tenyéren és a talpon, valamint a fenéken - a kéz-láb-száj szindróma legjellemzőbb tüneteivel általában a kisgyermekes szülők találkoznak, mivel a betegség leggyakrabban a bölcsődés korú kicsiknél fordul elő. Jelentkezhet torokfájás is, illetve ezzel együtt - a nyelési nehézségek okán - az evés és ivás elutasítása. Felléphet továbbá hőemelkedés, láz is, valamint a gyerekek nyűgösek, ingerlékenyek lehetnek. Mindemellett veszélyes szövődményektől nem kell tartani.
"A betegség alapvetően nem veszélyes, a spontán gyógyulása 4-5 nap alatt megtörténik. Fontos persze, hogy a diagnózis felállításával elkülönítsük más, hasonló hólyagokkal járó megbetegedésektől, de maga a kéz-láb-száj betegség csak a legritkább esetben igényel kórházi kezelést" - mondta el dr. Román Rita szegedi házi gyermekorvos és gyermektüdőgyógyász. Kitért rá, minden évben szoktak találkozni néhány esettel, nagyobb járványok azonban nem alakulnak ki, pusztán a kisebb közösségekben jellemző, hogy páran elkapják egymástól a cseppfertőzéssel terjedő vírust.
A kéz-láb-száj szindróma ellen lehet védettséget szerezni , így a kórokozó általában csak egyszer idéz elő betegséget egy ember életében. Főként kisgyerekek az érintettek, ritkán ugyanakkor nagyobb testvéreknél, szülőknél is felütheti fejét a probléma. "Ez ellen a betegség ellen nincs védőoltás, de nem is annyira súlyos a lefolyása, hogy ez indokolt lenne. A vírusfertőzés persze kellemetlen, de valójában ártalmatlan" - tette hozzá a szegedi szakember.