Mandulák kivétele: mikor szükséges?

A mandulák a torokban és az orrban immunrendszerünk fontos részét képezik, sokaknál azonban rendszeresen okoz panaszokat a gyulladásuk. Mikor indokolt eltávolítani ezeket?

A mandulák a garatban lévő nyirokhálózat egyik legfontosabb részei, hiszen kiemelt szerepet töltenek be szervezetünk védelmi rendszerében: megszűrik a kórokozókat, mielőtt a légutakba vagy a tápcsatornába kerülnének. Különösen csecsemőknél, illetve az első egy-két év során töltenek be fontos szerepet, amikor a gyermek immunrendszere még fejletlen, így a betegségekre is érzékenyebb. Olyan védőanyagokat termelnek ugyanis, amelyek segítik a szervezetet a kórokozók elleni küzdelemben - ilyenkor a mandulák is megduzzadnak, begyulladnak. Bár ezek a természetes folyamatok még nem indokolják a mandulák eltávolítását, előfordulhat, hogy ezek a nyirokszervek több problémát idéznek elő, mint amennyi hasznot hajtanak.

Az akut mandulagyulladás rendszerint magas lázzal, hidegrázással kezdődik. A garattáji fájdalom erős, gyakran sugárzik a fülbe, a nyaki, az állkapocs alatti és a fül mögötti nyirokcsomók pedig fájdalmasan duzzadtak. A betegség kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Mikor kell eltávolítani a mandulákat?

A mandulagyulladás az óvodás és iskolás korú gyermekek körében az egyik leggyakoribb megbetegedésnek számít. Leggyakrabban az adeno- és a rhinovírusok, illetve a

baktériumok közül a Streptococcus váltja ki a kellemetlen panaszokat, és sok gyermeknél visszatérő problémát jelent. Az ismétlődő láz, az izomfájdalom és más kellemetlen panaszok, valamint a betegség kezelésére alkalmazott antibiotikumkúrák azonban hosszú távon leterhelik a szervezetet, így az orvosok bizonyos esetben a mandulák eltávolításáról dönthetnek.

A mandulagyulladás az egyik leggyakoribb megbetegedés a gyerekek körében
A mandulagyulladás az egyik leggyakoribb megbetegedés a gyerekek körében

A torokmandulák kivétele leggyakrabban akkor javasolt, ha gyulladásuk sokszor - évente legalább három-négy alkalommal - jelentkezik, esetleg súlyosabb szövődményeket okoz: ilyenek például a tályogok a mandula körül. Szerkezetüknél fogva ezek a szervek hosszabb-rövidebb ideig képesek "bújtatni" a kórokozókat, amelyek a véráramba visszakerülve ismét betegséget idézhetnek elő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyerekeknél emellett a megdagadó orrmandulák a légzést is megnehezíthetik, korlátozzák a fülkürtműködést, ezért visszatérő vagy elhúzódó középfülgyulladást idézhetnek elő. Mivel nem kapnak levegőt az orrukon , kénytelenek nyitott szájjal lélegezni, amely több problémát is eredményezhet. A tartós szájlégzés hátrányosan befolyásolhatja az orr, az orrmelléküregek és a tüdő fejlődését, valamint a nyál fertőtlenítő hatása sem érvényesül megfelelően, emiatt a fogak gyakrabban romlanak. A táplálkozás is zavart szenved, mert a gyermekek a falatot szétrágás nélkül, egészben nyelik le, ami emésztési gondokat idéz elő.

Manapság a mandulák eltávolítása rutinműtétnek számít, és elenyésző veszéllyel jár. Többnyire altatásban végzik, ám bizonyos esetekben helyi érzéstelenítést is alkalmazhatnak, majd a mandulákat egy speciális fogóval távolítják el. A beavatkozást követően néhány napig kerülni kell a megterhelést, a gyermekeket általában egy hétig kiírják az óvodából vagy iskolából. Sok folyadék és pépes ételek fogyasztását javasolják a beavatkozáson átesett betegek számára - utóbbi azért fontos, hogy ne sértsük fel a torok érintett szakaszát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra