A torokfájásnak nemcsak az oka lehet sokféle, de a jellege is. Van, hogy inkább viszket, van, hogy kapar, máskor inkább gombócérzéssel jár, és fájdalmas a nyelés. Lényeges információ az is, hogy mennyire erős a fájdalom és mióta tart. Az esetek többségében néhány napon belül gyógyuló fertőzés áll a háttérben, de ha nem szűnik, vagy nagyon hasogat, akkor orvoshoz kell menni. Három hétnél tovább húzódó köhögéssel, rekedtséggel szintén.
Fertőzés, mandulagyulladás
Fertőzés (vírus, baktérium) okozza a meghűlést, a mandulagyulladást, az influenzát. Ezekben az esetekben fejfájás, nátha, orrdugulás, rekedtség, köhögés, nyelési panaszok, hőemelkedés, láz, rossz közérzet a torokfájás kísérői. A vírus okozta hurut nagyon gyakori, ilyenkor torokszárazsággal jár együtt a torokfájás, illetve nyelési nehezítettséggel.
Vírusfertőzés okozza a leginkább fiatalokat veszélyeztető úgynevezett csókbetegséget, a mononukleózist is. Ez általában enyhe torokfájással, lép- és nyirokcsomóduzzanattal jár.
A tüszős mandulagyulladást bakteriális fertőzés okozza, erős, fülbe sugárzó torokfájdalommal, lázzal, bágyadtsággal jár. Szövődményként tályog alakulhat ki. Járhatnak torokfájással egyéb fertőzések is, például a skarlát, amikor a beteg lázas, kiütések lepik el a testét, és jellegzetes tünet a "málnanyelv" is.
Baj jelezhet a rekedt hang
A torokfájás akkor jár rekedtséggel, ha a gyulladás átterjed a gégére és a hangszalagokra. Ha erőltetjük a hangszálakat, akkor fertőzés nélkül is berekedhetünk. Ha a gombócérzés dominál, ráadásul hosszabb ideig, akkor ki kell vizsgáltatni magunkat. Ok lehet a mandula, a garat, a gége vagy a pajzsmirigy betegsége, esetleg egy súlyos vírusos torokgyulladás. Ha a gége érintett, vagyis a hangszalagok is begyulladnak, akkor berekedünk.
A nyirokcsomóduzzanat is okozhat gombócérzést, ahogyan az allergia is, amelynek egyik tünete a gégevizenyő. Súlyos esetben ez az állapot fulladáshoz is vezethet, úgyhogy haladéktalanul orvosi segítségre van szükség.
Pszichés oka is lehet
Ezeken kívül pszichés okok is állhatnak a toroktünetek mögött. A stressz az izmok feszülését okozza, ez idézheti elő a torokfájást, a gombócérzést, a krákogást, köhögést. Érdemes pszichés problémára gondolni ezekben az esetekben, és ha a gombócérzés vissza-visszatér, és esetleg légszomj, szédülés, heves szívdobogás, izzadás, kipirulás, remegés is kíséri, akkor lehet pánikbetegség vagy valamilyen fóbia is.
Reflux
A reflux népbetegség, minden tizedik embert érint: a nyelőcső alsó záróizma ilyenkor nem megfelelően működik, a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, és kisebb-nagyobb gyulladást okoz. A reflux nem gombócérzettel jár, inkább égő fájdalommal, nyelészavarral.
Egyéb okok
A nyelőcső egyéb megbetegedései, gyulladása viszont okozhat gombócérzést. Milyen vizsgálatokra lehet szükség a diagnózishoz? Mindenekelőtt teljes fül-orr-gégészeti kontrollra. Indokolt lehet a nyaki ultrahangos vizsgálat (a nyirokcsomók, a pajzsmirigy ellenőrzéséhez) vagy a nyaki-mellkasi CT (daganatgyanú esetén). A refluxot gyomortükrözéssel szűrik.
A fertőzéseken kívül torok- és garatgyulladást okozhat kémiai irritáció vagy hőhatás is: forró, fűszeres étel, forró vagy jeges ital. Nehezen múló, vissza-visszatérő gyulladás hátterében állhatnak autoimmun megbetegedések (pl. Sjögren-szindróma), de gyakoribb, hogy dohányzás vagy poros, füstös, túlhűtött, légkondis helyiségben tartózkodás a ludas.