A szemantikus dekódolónak nevezett modell több órányi megfigyelésen alapszik, amikor is a páciens funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) közben podcastokat hallgat – írja az IFLScience.
Megragadja a gondolataink lényegét
A mesterséges intelligencia alapú dekóder ugyan nem tudja szóról szóra megfejteni az illető gondolatait, de gyakran képes megragadni a felmerülő gondolatok lényegét. Több, nagyjából 15 órányi gyakorlás után azonban jelentős javulás figyelhető meg, itt a program már az esetek felében képes olyan szöveget előállítani, amely pontosan tükrözi az adott személy gondolatait.
Szintén az érintettek védelmét szolgálja, hogy egy embernek akár 15 órát is el kell töltenie az MRI-szkennerben fekve tökéletesen mozdulatlanul, és jól figyelve a hallgatott történetekre, mielőtt ez valóban jól működne nála. Aki pedig részt vett a modell betanításában, megakadályozhatja, hogy az dekódolja a belső beszédét, ha valami témától független dologra gondol. A biztonság és a magánélet védelme ugyanis elsődleges a modell kifejlesztői számára.