A stressz kedvez a ráksejteknek

A stressz nemcsak megbetegít, hanem a legújabb kutatási eredmények szerint akadályozza a súlyos rákbetegek gyógyulását is. George Kulik és kutatócsoportja az Észak-Karolinai Wake Forest Egyetemen laboratóriumi körülmények között vizsgálta egyes ráksejtek kemoterápiában használt vegyületekre adott reakcióját az ismert stresszhormon, az adrenalin jelenlétében.

A kutatók prosztata- és mellráksejteket helyeztek különböző adrenalin koncentrációjú közegekbe, és így figyelték a tumorszövetek reakcióját a kemoterápiában használatos méreganyagokra.

A kemoterápia lényege, hogy az elfajult sejtek a sejtmérgek hatására beindítják saját "öngyilkos programjukat", az apoptózist, és elpusztulnak. Ha a sejt nem képes apoptózisra, folytatódik a korlátlan szaporodás, és a daganat növekszik. A kísérleti, stresszhormonnak kitett tumorsejtek pontosan így viselkedtek: az adrenalin egyszerűen kikapcsolta azt a fehérjét, amely jelt ad a "sejthalál program" futtatására. Ez a jelenség már olyan adrenalin koncentrációnál is megfigyelhető volt, amely érzelmi megterhelés, illetve tartósan fennálló stresszhelyzetek idején viszonylag gyakran kialakul az emberi szervezetben. Eddig a rákkutatók azt feltételezték, hogy a stressz és a rákbetegség közötti összefüggés az immunrendszer közvetítésével valósul meg. Az amerikai kutatók kísérletei most azt valószínűsítik, hogy sokkal közvetlenebb kapcsolat van a stressz és a rákbetegség megjelenése között.

A következő lépésben a kutatók élő szervezetben, állatkísérletek során szeretnék bizonyítani, hogy a stressz, amellett hogy elősegíti a daganatok kialakulását, akadályozza a kemoterápia hatékonyságát és a gyógyulást is. Ha ez bebizonyosodik, a rákos betegek kezelésében sokkal nagyobb súlyt kell, hogy kapjanak a különböző testi és lelki kikapcsolódást, ellazulást segítő technikák, emellett pedig szükség lehet az adrenalintermelést blokkoló gyógyszerek alkalmazására is.

(2007.09.18. 11:01)

Szekeres Júlia - Népszabadság

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Frontális felhőzet vonul át az országon északkeletről dél, délnyugat felé haladva. Az átmeneti felhősödést követően észak felől gyorsan csökken a felhőzet, legtovább délkeleten marad felhős az idő. A Duna mentén és a déli tájakon elszórtan lehet kisebb eső, zápor, estére mindenütt megszűnik a csapadék. Az északkeleti, északi szél megélénkül, néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 20 fok között valószínű. Késő estére 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra