Bár a repülés a legbiztonságosabb közlekedési mód, sokan félnek repülőre szállni. Súlyosabb esetben azok, akik aviofóbiában szenvednek, egyáltalán nem mernek repülővel utazni.
A Health.com segítségével most bemutatjuk, hogyan lehet úrrá lenni a szorongáson.
A statisztikák a repülés mellett szólnak
"A repülőgép-szerencsétlenségek tragikusak, de rendkívül alacsony arányban történnek meg. Ha egyesével megvizsgáljuk a baleseteket, akkor láthatjuk, hogy mindegyik egyedi eset, nincs szó tendenciáról" - mondta Dustin McGuire pilóta és kiképzőtiszt a portálnak.
Emellett a légiforgalmi irányítók, a pilóták és az általuk használt technológia mind hozzájárulnak az emberek biztonságához, mondta Jeff Doyle pilóta a Healthnek. Ráadásul évente fejlesztenek ki és alkalmaznak újabb és biztonságosabb technológiákat. Ezek közé tartoznak a közlekedési ütközéselkerülő rendszerek, a földközelségre figyelmeztető rendszerek, a fejlett időjárás-radarok, valamint számos más rendszer, amelyeket folyamatosan dolgoznak ki - magyarázta Doyle.
"Egy a 11 millióhoz az esélye annak, hogy valakit repülőszerencsétlenség ér. Ezzel szemben 130-szor nagyobb valószínűséggel halsz meg autóbalesetben" - mondta Doyle.
Legyünk tisztában a légi közlekedés működésével és a pilótaképzés folyamatával
Bár nehéz hátradőlni és átadni az irányítást a pilótáknak, tudnunk kell, hogy a pilótafülkében ülő emberek magasan képzettek, és biztonságosan e tudnak juttatni A-ból B pontba, magyarázta McGuire.
Bár az átlagembernek nem kell ismernie a repülés mögött álló mechanikát, az is hasznos lehet, ha tudjuk, hogy mi ad okot aggodalomra a pilótáknak, és mi nem.
„Kellemetlen lehet, de a repülőgépek arra vannak tervezve, hogy ellenálljanak a turbulenciának. A baleseteket, amelyek mértéke kevesebb mint 1%, nem lehet megjósolni. Minden körülmények között előfordulnak” - mondta McGuire.
Gyakoroljunk relaxációs technikákat
Míg a repülőn ülünk, a mindfulness, a meditáció, a mély légzés és a progresszív izomlazítás segíthet az idegesség enyhítésében.
„Lehet használni jeges borogatást, ami segíthet kezelni a pánik tüneteit. Ezen kívül a zenehallgatás, a repülőtéren való séta, valamint a hasznos és nyugtató kijelentések ismétlése is csökkentheti a szorongást” - magyarázta Tigist Taylor terapeuta.
Koncentráljunk a pozitív dolgokra
A repülés helyett érdemes arra fókuszálni Doyle szerint, hogy mit fogunk csinálni a szabadságunkon, vagy az üzleti megbeszéléseinken, ha megérkeztünk.
"Produktívak lehetünk az utazás ideje alatt. Olvassunk egy könyvet, amit már régóta el akarunk, pótoljuk be a sorozatunkat, játszunk a telefonunkon, hallgassunk zenét. Foglalkozzunk olyasmivel, amiben örömünket leljük. Ettől gyorsabban el fog telni az utazás ideje" - javasolta.
Kérjünk támogatást az útitársainktól
Ha társaságban utazunk, kérjünk meg valakit, hogy segítsen elfelejteni az aggodalmainkat.
Bár sokan elismerik, hogy a repülési szorongás „irracionális”, ez nem csökkenti a lehengerlő és bénító félelmüket, vagy a testük által tapasztalt fiziológiai reakciókat, mondta Taylor.
Például ilyen mondatok segíthetnek:
- "Tudom, hogy ez most nehéz neked, de itt vagyok veled."
- "Tudok segíteni valamelyik önnyugtató technikádban?"
Kérjünk profi segítséget
Aviofóbia esetén egy mentális egészségügyi szakértő segíthet olyan kezelésekkel, mint a kognitív viselkedésterápia, az expozíciós- vagy a választerápia. Az is elképzelhető, hogy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet a repülés által kiváltott szorongás kezelésére.