Globális fenyegetéssé válhat a vízválság

Március 22. a Víz Világnapja, melynek zászlajára 2024-ben a „Víz a békéért” felirat került. Nem véletlenül: a víz békét teremthet, de feszültséget is kelthet országok és közösségek között.

A helyi konfliktusok, az éghajlatváltozás és a szegénység hatalmas humanitárius válságokhoz vezet, milliókat veszélyeztetve. Magyarország ugyan vízben gazdag területnek számít, ennek ellenére – vagy talán pont ezért – figyelnünk kell vizeinkre. Világszerte számos országban katasztrofális helyzet alakult ki az éghajlatváltozás következményeként. Az UNICEF felhívást tett közzé a gyermekek helyzetéről az érintett területeken. Ugyanis nem csak az éhínség és a körülmények, hanem a vízhiány is hozzájárul a válságokhoz.

A tiszta víz és a higiénia ugyanolyan fontos az éhínséggel és élelmiszer-ellátási bizonytalansággal küzdő gyermekek és családok számára. Az ihatatlan víz hasmenést okozhat, ami megakadályozhatja, hogy a gyerekek hozzájussanak a túléléshez szükséges tápanyagokhoz, így végül alultápláltsághoz vezethet. A fejlődő országok lakossága körében olyan, főként ivóvízzel terjedő betegségek szedik áldozataikat, mint a kolera és a hastífusz.

Világszerte számos országban katasztrofális helyzet alakult ki az éghajlatváltozás következményeként. Fotó: Getty Images

Az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események, például az aszályok és az árvizek kimeríthetik vagy szennyezhetik a vízkészleteket. Világszerte több mint 1,42 milliárd ember, köztük 450 millió gyermek él olyan területeken, ahol erősen szennyezett a víz, vagyis fogyasztásra alkalmatlan. A konfliktusok megterhelik az élelmiszer- és vízellátást, valamint az egészségügyi rendszereket. Gyakori, hogy az iható víztől való függőséget szándékosan használták ki fegyveres konfliktusok során, miközben a vízkészleteket és az ivóvíz szállításához szükséges rendszereket közvetlen támadás éri.

A víz szerepe az emberi testben létfontosságú. A szomjazással szemben alacsony a tűrőképességünk, hiszen míg éhezni több héten keresztül képesek vagyunk, a szomjazás már néhány nap eltelte után halálhoz vezet. A felnőtt emberek napi vízigénye a körülményektől függően 2,5 -3 liter. Gyermekek számára a napi vízigényből az itallal bevihető mennyiség 3-10 éves korig 1 liter. Az ajánlások kapcsán érdemes figyelembe venni minden szempontot is, így például a munkavégzést, fizikai állapotot. A víz élettani szerepe rendkívül sokrétű szervezetünkben. Biztosítja a vérkeringés megfelelő működését, szabályozza a vérnyomást, lehetővé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását és még számos biológiai funkciónkat támogatja. Kiemelkedően magas, kilencven százalék fölötti víztartalom található a gerincvelőben, az agyban és a szemben, de számos más szerv és szövet is hetven százalék feletti víztartalommal rendelkezik.

A Földön lévő víz csupán 0,003-a használható fel ivóvízként Fotó: Getty Images

Bolygónk vízkészletei a környezeti hatások nyomán drasztikusan apadnak. A Földön lévő víz mennyiségét 1,4 milliárd köbkilométerre becsülik, melynek mindösszesen 0,003%-a használható fel ivóvízként, mezőgazdasági és ipari célokra, valamint a higiéniai szükségletek kielégítésére. Amennyiben a népesség a mostani ütemben növekszik tovább, kutatások szerint 2030-ra nem biztos, hogy lesz elegendő víz az emberiség fenntartásához, a korlátlan élelmiszer igények kielégítéséhez. Sokszor megfeledkezünk arról, hogy emberiség a Föld csodálatosan bonyolult rendszerének a része, ezért tetteinknek súlya és nagyon komoly következménye van, mely kihatással van más emberek életére, egészségére. A Víz Világnapja alkalmas lehet megállásra, gondolkodásra azzal kapcsolatban, hogy közvetlen környezetünkben, vállalkozásunkban mit tehetünk mi magunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra