Csak mítosz, hogy a hangosan horkolók rosszabbul alszanak és másnap fáradtabbak - írja a Daily Mail egy közelmúltban publikált tanulmány eredményeire hivatkozva. A kanadai kutatók 235 olyan önkéntest vontak be tudományos munkájukba, akik alvási rendellenesség miatt szerettek volna orvosi segítséget kérni.
Nem a horkolástól függ az alvásminőség
Az alanyok horkolási gyakoriságának, illetve légzésének megfigyelése után kizárták azokat, akik obstruktív alvási apnoéban , insomniában, narkolepsziában vagy nyugtalan láb szindrómában szenvedtek. A maradék 74 főt három csoportra osztották aszerint, hogy óránként hányszor horkolnak. Az első csoportba a száznál kevesebb óránkénti horkolást produkálók kerültek, a másodikba a 100-350 közötti, a harmadikba pedig a 350 feletti értékekkel rendelkezőket sorolták. Az alvásuk mennyiségét és minőségét poliszomnográfos vizsgálattal mérték. Ezt a módszert az alvási rendellenességek diagnosztizálására használják, és az agyhullámokat, a pulzusszámot, valamint a szemmozgásokat rögzíti.
Másnap megkérték az alanyokat, hogy pontozzák, mennyire érzik magukat fáradtnak - pontosabban mennyire tartják valószínűnek, hogy elaludnának bizonyos szituációkban. 1-től 24-ig pontozhattak, és a 10-es vagy az alatti érték már rendkívüli fáradtságot jelzett az adott válaszadónál. Az eredmények összegzése után a tudósok azt látták, hogy nem volt összefüggés a horkolás gyakorisága, az alvás mennyisége és az éjszakai ébredések száma, illetve a másnapi fáradtság mértéke között.
Nem mindegy, milyen horkolásról van szó
Ezek az eredmények azért is érdekesek, mert korábban több tanulmányból is az derült ki, hogy az éjjelente horkolók másnap csak nagy nehézségek árán tudják nyitva tartani a szemüket. A friss tudományos munka vezető szerzője szerint a korábbi kutatásoknál nem tettek különbséget a népesség nagyjából 30 százalékára jellemző "sima horkolás ", és a jóval kevesebb embernél diagnosztizált obstruktív alvási apnoé (OSA) között.
Márpedig ezeket érdemes külön kezelni, ugyanis míg egy kis horkolás a jelenlegi tanulmány szerzői szerint ártalmatlan dolog - és legfeljebb csak a horkoló társát zavarja -, addig a légzéskimaradással is együtt járó OSA jelentősen megemelheti a magas vérnyomás, a szívproblémák és a stroke kockázatát.
Aki úgy érzi, hogy életminőségére is hatással van a nem megfelelő alvás , illetve a horkolás, esetleg komolyabb alvásproblémát sejt a háttérben, annak ajánlott felkeresnie orvosát és részt venni néhány vizsgálaton.