Az obstruktív alvási apnoé (OSA) a felnőttek 20-30 százalékát érinti. Akkor jelenik meg, amikor a felső légutak elzáródnak alvás közben, ezáltal átmenetileg megszakítva a légzést. Bár ismert, hogy az OSA a cukorbetegség és szívbetegségek kockázatával jár együtt, eddig nem volt egyetértés abban, hogy ez okozza-e ezeket a rendellenességeket, vagy csak az elhízás hajlamosít rá.
Az OSA-ban szenvedő betegek korábbi metabolikus vizsgálatai során - a Johns Hopkins Egyetem kutatói szerint - a résztvevők felébredtek, amikor adatokat próbáltak gyűjteni a szervezetük működéséről, így csak az OSA utóhatásainak pillanatképét kapták meg, nem pedig a tényleges alvási időszak jellemzőit, amelyben az OSA bekövetkezik.
Annak érdekében, hogy jobban megértsék, hogyan befolyásolja az OSA az anyagcserét, a kutatók a vérben, a glükózban, az inzulinban és a kortizol stresszhormonban szabad zsírsavak szintjét mérték, miközben a résztvevők a vizsgálati laboratóriumban aludtak. A résztvevők agyhullámait, a vér oxigénszintjét, a szívfrekvenciákat és a légzést, valamint a szem- és lábmozgásokat együttesen rögzítették a vizsgálat minden egyes éjszakáján.
Összesen 31 (átlagosan 51 éves) betegtől vettek vérmintákat, akik közepes mértékű vagy súlyos OSA-val küzdöttek, testtömegindexük elhízást mutatott, és rendszeres kaptak CPAP (folyamatos pozitív légúti nyomásos) kezelést két éven keresztül. A vizsgálati csoport kétharmadát férfiak alkották, negyedük nem inzulinfüggő cukorbeteg volt.
A kutatók úgy találták, hogy a CPAP-kezelés felfüggesztése az OSA kiújulását okozta, ami alvászavarban, emelkedett pulzusszámban és a vér oxigénhiányában mutatkozott meg. Továbbá emelkedett a szabad zsírsavak, a glükóz, a kortizol és a vérnyomás szintje is alvás közben. Minél súlyosabb volt egy betegnél az OSA, annál rosszabbak voltak ezek a paraméterek. Ráadásul a cukorbetegeknél a glükóz az átlagnál nagyobb mértékben emelkedett. A zsírsavak, a glükóz és a kortizol szintjének növekedése mind összefüggésben állnak a cukorbetegséggel. A Johns Hopkins csapata azt is megállapította, hogy miközben a vérnyomás megnövekedett, az artériák a merevség jeleit mutatták reggel a CPAP hiányában. Idővel a megnövekedett vérnyomás és az érrendszeri merevség hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségekhez.
"Ez az első olyan tanulmány, amely az alvászavarok valós idejű hatását mutatja az éjszakai metabolizmusra" - mondta el Jonathan Jun, a Johns Hopkins Egyetem orvostudományi karának adjunktusa, a tanulmány vezető szerzője. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című folyóiratban közzétett tanulmány eredményei a folyamatos pozitív légúti nyomásos (CPAP) kezelés következetes alkalmazásához is támogatást nyújtanak.
Forrás: mdlinx.com