A horkolás veszélyei

A magyar lakosság megközelítőleg 10-30 százaléka horkol. A horkolás okát azonban mindenképpen ajánlott kivizsgáltatni, mert akár alvás közbeni légzéskimaradás is állhat a hátterében. Ebben az esetben pedig jelentősen megnő a szívinfarktust és a stroke kockázata.

Ha valaki kellő mennyiségű alvás ellenére is fáradtságot, fejfájást, ingerlékenységet, koncentrációs zavart és izzadást tapasztal ébredés után, könnyen lehet, hogy éjszakai légzéskimaradásról van szó. Dr. Molnár Viktória, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika tanársegédje azt tanácsolja, hogy horkolás esetén mindenképpen vizsgáltassuk ki annak okát, hiszen a légzéskimaradással társuló éjszakai horkolás komoly szövődményeket is okozhat - olvasható a Semmelweis Egyetem oldalán .

A magyarok mintegy harmada horkol

A magyar lakosság megközelítőleg 10-30 százaléka horkol. Ebből körülbelül 5 százalék szenved középsúlyos vagy súlyos obstruktív alvási apnoéban . A horkolás a felső légutak alvás alatti ellazulásakor az átáramló levegő által okozott hangjelenség, aminél alapvetően két típust különböztetünk meg.

horkolás, horkol, alvási apnoé, szövődmények,
A horkolás nem csak zavaró, de életveszélyes is lehet. Fotó: 123rf

A jóindulatú horkolásos hangjelenség tulajdonképpen csak egy zavaró hanghatás, nem kíséri más panasz. Az úgynevezett obstruktív alvási apnoé szindrómához társuló hangjelenségnek pedig jellegzetessége a hangos, horkantással kísért horkolás. Utóbbi sokkal veszélyesebb, mivel ilyenkor elzáródnak a felső légutak, aminek következtében az alvó ember akár 10 másodpercnél is hosszabb ideig nem jut levegőhöz. Ez a folyamat egy éjszaka során akár százszor is megismétlődhet, megakadályozva ezzel a mély alvás kialakulását - magyarázza a szakértő.

Komoly szövődményei lehetnek

Ha a horkolás az obstruktív alvási apnoé szindróma részeként jelentkezik, és légzéskimaradás is társul hozzá, annak komoly szövődményei lehetnek: cukorbetegséget, magas vérnyomást, szívritmuszavarokat, szívinfarktust, stroke-ot, de akár szexuális zavarokat és demenciát is okozhat. Az alvási apnoéban szenvedők ráadásul 2-3-szor annyi közlekedési balesetet is okoznak, mint egészséges társaik - figyelmeztet a szakember.

A horkolás minden életkorban előfordulhat, de a 40-50 körüli férfiaknál gyakrabban jelentkezik. Ennek okai lehetnek a hormonális vagy a testsúlyban bekövetkező változások, az anatómiai eltérések, a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. Gyerekeknél a horkolás hátterében általában a megnagyobbodott orr- vagy garatmandula, illetve az elhízás áll.

Amennyiben a horkolás tartósan fennáll, érdemes kivizsgáltatni mi áll a hátterében. Ha valaki kellő mennyiségű alvás ellenére is fáradt, aluszékony, ingerlékeny, fáj a feje, koncentrációs zavarokkal küzd, éjszaka gyakori vizelési ingere van, esetleg izzad, akkor nála a horkolás nagy valószínűséggel légzéskimaradással társul.

Hogy deríthetjük ki a horkolás okát?

A fül-orr gégészeti rendelésen első lépésként kikérdezik a beteget az alvási szokásairól, valamint felmérik a társbetegségeket és a rizikófaktorokat. Ezután pedig egy alapos fül-orr-gégészeti állapotfelmérés következik. Itt már bizonyos anatómiai eltérésekből következtetni lehet a horkolás okára.

Hogy zajlik a vizsgálat?

Amennyiben egyszerű horkolásról van szó, akkor altatásos endoszkópos vizsgálat során az orron keresztül levezetett endoszkóppal megnézik, hogy a légutak melyik része esik össze, hol keletkezik maga a hang. Amennyiben a vizsgálat során felmerül az alvás közbeni légzéskimaradás gyanúja, a beteg kap egy műszert, amivel otthon, saját megszokott környezetében tudják vizsgálni a szervezet alvás alatti működését, illetve annak kóros eltéréseit. Az eredmények kiértékelése után megállapítható, hogy milyen súlyosságú légzéskimaradásról van szó - magyarázza a szakember.

A beteg kivizsgálása ezt követően az alváslaborban folytatódik, ami egy éjszakás befekvést igényel. Így viszont az előbb említett szűrővizsgálathoz képest jóval több paramétert meg tudnak figyelni, így részletesebb képet kapnak a beteg alvásáról. Az endoszkópos vizsgálatot az alvási apnoés betegeken is el kell végezni, azzal a különbséggel, hogy nem vibrációt, hanem elzáródást keresnek.

Hogyan kezelhetjük a problémát?

Egyszerű horkolás esetén többféle kezelés is lehetséges. Amennyiben a horkolás túlsúllyal összefüggésben jelentkezik, akkor jellemzően a fogyással párhuzamosan csökken a horkolás mértéke is.

A kezeletlen allergia, nátha, a lefekvés előtt alkalmazott nyugtató, az alkoholfogyasztás és a túlsúly hajlamosít a légutak menti izmok ellazulására, ezáltal a horkolás kialakulására. Ezek elkerülésével tehát a horkolás is csökkenthető. A horkolással kapcsolatos legnagyobb tévhiteket korábbi cikkünkben olvashatja el!

Léteznek különböző eszközös terápiák is, mint például az úgynevezett lágyszájpad-előemelő: ezt a beteg éjszakára behelyezi a szájába és a lágyszájpadot lehet kicsit előrébb húzni vele, amivel eredményesen kezelhető a terület rezgése miatt kialakult horkolás. Az állkapocs-előemelő eszköz pedig egy kivehető fogszabályozóhoz hasonlít. Célja, hogy az alsó állkapcsot előrébb húzza. Ez abban az esetben hasznos, ha a horkolás kiváltó oka a nyelvgyök hátraesése. A sima horkolásos panasz műtéti megoldással is eredményesen kezelhető, azonban műtét minden esetben csak alvás alatti endoszkópos vizsgálatot követően történhet - mondja Dr. Molnár Viktória.

Középsúlyos vagy súlyos fokú obstruktív alvási apnoé esetében a leghatékonyabb az úgynevezett pozitív nyomású légsínterápia. Ezzel a lélegeztetőgéphez hasonló készülékkel az elzáródások mesterségesen megszüntethetők. Légzéskimaradás esetén a műtéti eljárás kevésbé hatékony, egyes anatómiai eltéréseket pedig nem is tudnak operálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra