Ahogyan az elhízás és a magas vérnyomás , úgy az alvászavar is kezd népbetegséggé válni szerte a világon. Ebben pedig vastagon közrejátszik a mindennapi stressz, amely nagy mértékben megterheli a szervezetet.
Mi az alvászavar?
Akár egészségügyi probléma, akár stressz okozza, a leggyakoribb alvászavar, az álmatlanság egyre több páciensnél jelentkezik: az Egyesült Államokban például a 20 és 59 év közötti korosztály 75 százaléka küzd alvási nehézségekkel. Van, akinek elaludni nehéz, van, aki éjszaka többször felébred, más pedig egyszerűen csak nem alszik elég mélyen, ezért nemcsak reggel érzi magát fáradtnak, hanem napközben is. A kevés alvás hatással van az energiaszintre, a hangulatra, a koncentrációra és hosszú távon a teljes egészségi állapotra.
Előfordul, hogy az álmatlanság valamilyen más betegséghez kapcsolódik. Ez a jobbik eset, ugyanis az éppen fennálló probléma kezelésével egy időben rendeződhet az alvás is. Ha azonban önmagában az alvászavar a probléma, akkor azt életmódbeli változtatásokkal és gyógyszeres beavatkozással együtt érdemes kezelni.
Az álmatlanság tünetei
- nehéz elaludni és többször felébredünk
- egész napos fáradtság
- erőteljes vágy a napközbeni alvásra
- koncentráció hiánya
- pszichés tünetek, így feszültség, ingerlékenység, szorongás. nyomott hangulat
Az alvással kapcsolatos zavarok hátterében sokszor rejtett egészségügyi problémák húzódnak vagy azzal együtt alakulnak ki. Allergia, megfázás, légúti fertőzés is okozhat alvászavart, hiszen ha nehezen vesszük a levegőt, akkor nem tudunk nyugodtan aludni.
Éjszakai vizelési inger
Ha éjjel kettőnél többször kelünk fel, mert hív a természet, akkor az megzavarja az alvásciklusunkat. Ennek hátterében állhatnak olyan hormonális hatások is, amelyek urológiai problémára utalnak.
Krónikus fájdalom
A krónikus fájdalom olyan tényező, amely miatt az érintett nehezen alszik el, illetve az éjszaka során többször is felébred. A krónikus fájdalmat az alábbiak okozhatják:
- ízületi gyulladás
- krónikus fáradtság szindróma
- fibromialgia
- gyulladásos bélbetegség
- folyamatos fejfájás
- állandó hátfájdalom
Stressz és szorongás
Mindkettő negatívan befolyásolja az alvás minőségét. A beteget rémálmok gyötörhetik, beszélhet álmában vagy akár alvajáróvá is válhat.
Az alvászavarok típusai
Álmatlanság
Az inszomnia vagy álmatlanság azt jelenti, hogy nehezen alszunk el vagy többször is felébredünk éjszaka és nem tudunk visszaaludni. Ezt okozhatja például jetlag, stressz és szorongás, hormonális, illetve emésztési problémák. Az inszomnia lehet egy lappangó betegség egyik tünete, de önmagában álló betegség is. Mindenesetre az egész szervezetünkre hatással van, és okozhat
- depressziót,
- koncentrációzavart,
- ingerlékenységet,
- hízást,
- és gyenge iskolai vagy munkahelyi teljesítményt.
Alvási apnoé
Az alvási apnoé alvás közbeni légzéskimaradást jelent. Ez komoly egészségügyi probléma, hatására ugyanis kevesebb oxigénhez jut a szervezet, és emiatt a beteg többször fel is ébred.
Paraszomniák
A paraszomnia olyan alvászavar, amelynek során az alvó páciens szokatlan viselkedést produkál, így például:
- alvajár,
- beszél álmában,
- nyögdécsel,
- rémálmok gyötrik,
- izzad
- vagy csikorgatja a fogát.
A felsorolt tünetek bármelyikéről érdemes szakemberrel konzultálni, ám addig is adunk pár tippet, hogy mit tehetünk a jó alvásért.
Állítsunk be figyelmeztetőt
Nem reggeli ébresztőt, hanem egy olyat, amely elküld aludni este. Ugyanis nemcsak a gyerekeknek kell időben lefeküdniük aludni, hanem a felnőtteknek is, hiszen ők még inkább hajlamosak belefeledkezni mondjuk a kedvenc sorozatukba, és éjszakáig tévézni. Pedig az alvásritmust jól befolyásolhatjuk azzal, ha mindennap időben megyünk aludni.
Készüljünk az alvásra
Ha a másnapon jár az agyunk, akkor nem fogunk tudni aludni. Lefekvés előtt adjunk magunknak 15 percet, amikor felkészülünk a következő napra: készítsük ki a ruhánkat, pakoljuk be az uzsonnát, rakjuk össze az edzőcuccot. Ha vannak olyan feladatok, amelyek másnap várnak ránk, készítsünk listát róluk.
Zárjuk ki a stresszt
Csendesítsük le az agyunkat, lélegezzünk mélyeket, meditáljunk, jógázzunk: ezek mindegyike rendkívül pozitívan befolyásolhatja az alvásunkat.
Kapcsoljuk ki a kütyüket
A telefon, a tévé és más eszközök villódzó fényei lehet, hogy elálmosítanak, de nyugodt alvás helyett álmatlanságot, nyugtalanságot okoznak az agynak. Hagyjuk a hálószobán kívül a közösségi médiát és a kütyüket, elalvás előtt inkább olvassunk bele egy könyvbe, hiszen a felnőtteknek is szükségük van valamire, ami elcsendesíti őket, ahogy a meseolvasás a gyerekeket.
Forrás: heart.org , healthline.com