Van, aki hajlamosabb az álmatlanságra
Vannak jó és rossz alvók: az emberek egy része könnyebben kapcsolja ki az agyát, másoknál az agy működése akadályozza meg a pihentető alvást, de az is előfordulhat, hogy gyermekkorban rossz alváshigiéniés szokásokat sajátítottak el, és azóta sincs kialakult esti rituáléjuk (amiről bizonyított, hogy segíti az elalvást). Kutatások szerint az álmatlanságnak genetikai háttere is lehet. Szerencsére, a megfelelő viselkedési minták elsajátításával, a jó szokások megtanulásával könnyebbé tehetjük az estéket.
Mi áll az álmatlanság hátterében?
Az elhúzódó okok közül a legjellemzőbb a rossz szokásrendszer, vagyis az, hogy nincs kialakult esti rituálénk, nem ugyanakkor fekszünk le, alkoholtól reméljük az ellazulást. A hirtelen okból kialakuló alvászavart nagyon könnyű kezelni, a legtöbbször ugyanis magától elmúlik. A második esetben azonban a szokások megváltoztatása szükséges, ami hosszú és gyakran nehézkes folyamat.
Depresszió és álmatlanság: ördögi kör
A depresszió és az álmatlanság között nagyon szoros az összefüggés, és gyakran nem lehet egyértelműen megállapítani, melyik volt előbb. Az álmatlanság ugyanis könnyen okozhat depressziós tüneteket, a depresszió pedig gyakorta álmatlansággal , a pihenésre való képtelenséggel jár együtt. Az álmatlanság rontja a szorongás tüneteit is, ezért nagyon fontos, hogy a két problémát együtt kezeljék.
Mi használ és mi nem?
Mindenkinek van valamilyen tuti tippje álmatlanság ellen: egy bögre meleg mézes tej, egy kis pálinka, gyógynövénytea vagy egy jól bevált altató. Azonban a tabletták egy idő után elveszítik a hatékonyságukat, könnyű rájuk szokni, és megzavarhatják a normális alvási ritmust. A alkohollal azonban óvatosan kell bánni , mert bár valóban lehet álmosító hatása, a segítségével nem fogunk tudni pihentetően aludni!
Nem segít, ha túl sokat agyalunk rajta
Néhány szakember szerint fontos naplót vezetni az alvási szokásainkról, például arról, hogy mikor feküdtünk és keltünk, vagy hogy hányszor ébredtünk fel éjjel. Mások szerint azonban nem érdemes túl sok figyelmet fordítani a problémára, mert akkor csak még többet stresszelünk, a feszültség pedig tovább fokozza az álmatlanság tüneteit .