A Londoni Alvásközpont kutatói azt állítják, a kutatások eredményei szerint az alkohol gátolja a normális alvásciklust. Bár csökkenti az elalváshoz szükséges időt, és mély álomba merít, megfoszt bennünket az alvás egyik legpihentetőbb szakaszától, ahol az álmok is születnek. Ha túl gyakran használjuk az alkoholt, akár álmatlanságot is okozhat.
Sokan hirdetik a "jóéjt ital" előnyeit (egyes idősotthonokban és kórházi osztályokon például fel is szolgáltak alkoholt), de Dr. Irshaad Ebrahim kutatócsoportja határozott ellenjavallja a megoldást. Dr. Ebrahim, az szaklapban közzétett áttekintés szerzője szerint nagyon vigyázni kell a rendszeres alkoholfogyasztással. "Egy-két pohárka rövidtávon még nem gond, de ha valaki folyamatosan minden este megissza az italát, az már jelentős problémákat okozhat. Ha mégis iszunk, az a legjobb, ha legalább másfél-két órával lefekvés előtt fogyasztjuk el az italt, hogy az alkohol elkezdjen lebomlani."
A szakértő azt is hozzátette, hogy az emberek könnyen megszokhatják az elalvást segítő alkoholt, de az alkohol kevésbé pihentetővé teszi az alvást, ráadásul a nem horkolókat horkolókká változtatja. A horkolásból később alvási apnoé is lehet, mely során a légzés rövid időszakokra gátlódik.
A részletesen elemzett 20 kutatás alapján Dr. Ebrahim és munkatársai azt a következtetést vonták le, hogy az alkohol háromféleképpen változtatja meg a normális alvást. Először is felgyorsítja az elalvást, másodszor pedig mélyebb alvást vált ki. Ez az antidepresszáns gyógyszerekhez hasonló hatás első pillantásra kedvezőnek tűnhet, de a harmadik változás, az éjszaka második felében tapasztalható fragmentált alvási minta már kevésbé kellemes. Az alkohol csökkenti a gyors szemmozgásos (REM) alvás időtartamát, azt a szakaszt, amelyben az álmok születnek. Ennek következtében az alvás kevésbé pihentetővé válik.