A kutatók azt találták, hogy az alváshiányos emberek magányosabbak és kevésbé nyitottak közeli kapcsolatok kialakítására - éppúgy mint a szociális fóbiában szenvedők. Ráadásul pedig a szociális elidegenedés hatására az alváshiányosokat a többi ember sem tartja társadalmilag vonzónak. Sőt a tanulmány szerint egy egyébként kipihent ember is magányosabbnak érezheti magát, miután egy kis időt tölt egy alváshiányossal. A társadalmi elszigetelődés a kutatók szerint kvázi vírusként terjedhet egyik emberről a másikra.
A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány egyébként elsőként mutatott rá az alvászavarok és a társadalmi elszigetelődés közti kétirányú kapcsolatra, új megvilágításba helyezve ezzel az elmagányosodás globális trejedését.
"Az emberek természeüknél fogva társas lények. Az alváshiány azonban elszigetelhet bennünket a közösségtől" - mondta Dr. Matthew Walker a tanulmány vezető szerzője. Az alváshiány egyébként is növeli több krónikus betegség kialakulási esélyét is növeli, hatással van mentális egészségünkre és mint most kiderült, társadalmi életünket is befolyásolja.
Hogyan zajlott a vizsgákat?
A résztvevőknek olyan videolipeket kell megnézniük, amelyekben idegen emberek közeledtek feléjük, miközben pedig vizsgálták az agyi rekcióikat. Az alváshiányos emberek idegrendszeréből ezek a képek olyan erőteljes negatív reakciót váltottak ki, mint amikor az emberek azt érzékelik hogy valaki a privát terüket veszélyezteti. De az is megfigyelték, hogy az alvászavarok tompintják azon agyterületek tevékenységét, amelyek egyébként a táradalmi szereplvállalások ösztönzéséért felelősek.
"Minél kevesebbet alszunk, annál antiszociálisabbak leszünk. Másfelől pedig, ha a környzetünk is antipatikusnak tart bennünket, az tovább növeli az alváshiány társadalmi-izolációs hatását. Ez gyakorlatilag egy ördögi kör, amely jelentősen hozzájárul az elmagányosodás globális terjedéséhez"- magyarázta Dr. Walker.
Forrás: Daily Mail