Az alvászavarokat több csoportba oszthatjuk, ezek közül is azonban az álmatlansággal összefüggő panaszok fordulnak elő a leggyakrabban. Az érintettek számára nehézségeket okozhat az elalvás, az éjszaka során gyakran felébredhetnek, ezt követően pedig szintén nehezen merülnek újra álomba. Reggelente túl korai spontán ébredés is hozzátartozhat az inszomniához, amelynek következménye a nappali fáradékonyság és álmosság.
Természetesen az így kialakuló alváshiány már rövid távon is nagyon kellemetlen, hosszú távon pedig igen veszélyes szövődményekhez vezethet. Kellő mennyiségű és minőségű éjszakai pihenés nélkül jelentősen megnövekedik a depresszió , az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata, akárcsak a csontritkulás, a magas vérnyomás és az Alzheimer-kór rizikója.
Fontos tehát, hogy időben felismerjük bajt, majd a kiváltó okok megtalálása után igyekezzünk kezelni is. Becslések szerint az esetek felében mentális tényezők állnak az álmatlanság hátterében. A lehetséges problémaforrásokat dr. Takács Mária neuropszichológiai szakpszichológus foglalja össze az alábbi videóban.