Egy több mint 9 ezer fő bevonásával készült kutatásból kiderült, hogy a napi 6 óránál kevesebbet alvó 50 és 64 év közöttiek memóriája és döntéshozatali képessége gyengébb, ugyanakkor a 65 és 89 év közöttieknél túl sok alvás esetén csekélyebb az agyteljesítmény.
Az alváshiány káros következményei közismertek, ám a című szakfolyóiratban megjelent legfrissebb eredmények szerint a túl sok pihenés hasonló problémákhoz vezethet. Dr. Michelle Miller, a Warwicki Egyetem szakértője kollégáival együtt kimutatta, hogy a szükséges alvásmennyiség, valamint annak a testre és az agyra gyakorolt hatása folyamatosan változik a kor előrehaladtával.
A társszerzőként közreműködő Francesco Cappuccio professzor hozzátette, hogy a megfelelő mennyiségű alvás hozzájárulhat az idő múlásával járó mentális hanyatlás megelőzéséhez.
"Napi 6-8 óra alvás szükséges a fiatal felnőtteknek az optimális agyműködéshez. Ezek az adatok egybeesnek a korábbi vizsgálatunkkal, amely kimutatta, hogy 6-8 óra ideális a testi egyensúlyhoz, valamint csökkenti az elhízás, a a cukorbetegség , a szívbetegség és a stroke kockázatát" - magyarázta Dr. Miller.
Ezúttal fény derült arra, hogy az idősebbeknél még szorosabb összefüggés áll fenn az alvásminőség és a kognitív képességek között. Noha az alváshiány káros hatása nyilvánvaló, a túl sok alvás ártalmasságának oka egyelőre tisztázatlan. Az egyik elmélet szerint a mennyiség a minőség rovására megy, és valószínűbbé teszi a nyugtalan alvást, ami árt a memóriának, zsugorítja az agykapacitást, továbbá fokozott stresszel jár. A belső óra ritmusának megszakítása - például az éjszakai műszak - különösen veszélyes.