A nyugtalan láb szindrómát (RLS) nehéz diagnosztizálni, mert a tünetek általában éjszaka jelentkeznek és nem akkor, ha az orvosnál jár a beteg. Az állapot kialakulhat a terhesség alatt, de a reumás ízületi gyulladások, a diabétesz vagy a vérszegénység miatt is kialakulhat. Természetesen a betegségektől függetlenül is felütheti a fejét. Összeszedtük, mely tünetek utalnak a nyugtalan láb szindrómára.
Erős késztetés érez, hogy mozgassa a lábát, aminek nem tud ellenállni
Ezt az erős késztetést, gyakran kellemetlen, kényelmetlen érzések kísérik. A betegek gyakran a hátborzongató, rángató, gyötrő kifejezéseket használják, amikor leírják az érzést. Ez az egyik szükséges kritériuma, hogy diagnosztizálható legyen a nyugtalan láb szindróma.
Erősödő tünetek elalváskor, alváskor
A betegek zöme alvás alatt tapasztalja a végtag mozgászavarát – periodic limb movement (PLMS) – ami ismétlődő mozgás, néha 20-30 perces gyakorisággal. Ez pedig megzavarja az egész éjszakai alvást. Ez a folyamat az egyik leggyakoribb panasza a nyugtalan láb szindrómának.
A láb mozgatásával múlnak a tünetek
Amennyiben elmúlik a kényelmetlen érzés, ha mozgatja a lábát, az is a szóban forgó állapot egyik tünete. A megkönnyebbülés lehet teljes vagy csak részleges, de általában rögtön a mozgás után tapasztalható. A javulás folyamatosan jelentkezik a mozgáskor. Ez az egyik szükséges tünet a diagnózis felállításához.
A tünetek rosszabbodnak, ha pihenteti a lábát
A nyugtalan láb szindróma másik fontos tünete, amivel diagnosztizálható a betegség, hogy minél tovább van a láb nyugalmi állapotban, annál nagyobb az esélye annak, hogy a tünetek előfordulnak, súlyosbodnak.
A tünetek este – különösen lefekvéskor – lesznek rosszabbak
A tünetek romlása az esti órákban fordul elő leggyakrabban. Ha ez is így van, akkor a nyugtalan láb szindróma egyértelműen diagnosztizálható. Fontos kritérium, ha a tünetek nem rosszabbak az esti órákban, akkor nem nyugtalan láb szindrómáról van szó. Ellenkező eset – a tünetek nappal jelentkeznek – azonban fennállhat.