Az alváskutatással foglalkozó brit The Sleep Council elmondása szerint az angolok majdnem 50 százaléka nem tud éjszaka elaludni stressz vagy nyugtalanság miatt.
A jelenség mindenkinek ismerős lehet: az ebből adódó alvásmegvonás lassan felhalmozódott hiánnyá alakul, ezt pedig egyszerűen "le kell aludni", mielőtt normálisan tudnánk megint működni. A hiány pótlása pedig kifejezetten fontos: egyébként nehezen tudunk ébren maradni napközben, rosszabbul teljesítünk fizikailag és mentálisan is, csökken a pontosságunk, a reakcióidőnk, többet hibázunk, rosszabb a hangulatunk.
Minderre a modern orvostudomány számos jó tanácsot ad - mint például: legalább heti két és fél órát kell edzenünk, legalább 2 liter vizet kell innunk naponta stb. -, ám a lista elemei bármennyire hasznosak, maga a lista végtelen.
Az alvásról meglehetősen keveset hallunk, a National Sleep Foundation 7-9 óra alvást javasol naponta, ami ugyan jól hangzik, de 2014-ben egyértelműen látható: szokásaink, ébrenlétünk, tartalomfogyasztásunk annyira változnak és annyira mások az előző generáció szokásaihoz képest, hogy 24 órás ciklusunk gyökeresen megváltozott, alvásciklusunkkal együtt.
Fontos kitérni ugyanakkor a szieszta vagy szundikálás kérdésére. A kutatások kimutatták, hogy egy rövidebb alvás segít az információfeldolgozásban és - tanulásban, növeli éberségünket és motorikus képességünket - a legfontosabb, hogy segít elkerülni a burnout-szindrómát, a szellemi munka egyik rettegett ellenfelét.
A burnout (kiégés) természetes folyamat amúgy, az agy egyik védelmi mechanizmusa: ha a szellemi munka teljesen feltölti információval az agyunkat, elérünk egy olyan határt, ahol már nem tudunk normálisan feldolgozni tovább adatokat. Muszáj ilyenkor aludnunk, legalább egy rövid időre, hogy a feldolgozott, de nem megerősített adatok jó helyre kerüljenek az agyban.
A kutatások szerint ha csak pihenni akarunk egy keveset, egy 20 perces REM-alvásfázisba , ahol az emlékeink a szükséges helyre kerülnek. Aki fáradtabban ébredt a rövid szieszta végén, mint ahogy elkezdte, ne csüggedjen: túl hamar vetett véget az alvásciklusnak, de a munka folytatásával ez az állapot gyorsan el fog tűnni.
Az alváshigiénia alapszabályai