Aluszékonyságnak (más szóval hiperszomniának) nem azt nevezzük, amikor valaki többet alszik éjszaka a szokásosnál, hanem amikor rendszeresen nap közben is jelentősen (az előzményekhez képest legalább 25 százalékkal) megnő az alvásigénye. Ennek több oka is lehet, és számos közülük jól ismertnek mondható: okozhatja egyebek mellett a váltott műszakban dolgozó emberek felboruló cirkadián ritmusa , alkoholfogyasztás, rosszul megválasztott altató, alvási apnoé , depresszió és allergia is.
Az aluszékonyságban szenvedők általában akkor alszanak el (többnyire felszínesen és rövid időre), amikor ingerszegény környezetbe kerülnek: sajnos ide tartozhat például egy autópálya is, ezért az aluszékonyság sokszor vezet balesetekhez. A potenciális baleseteken túl általános probléma, hogy a hiperszomniásoknak csökken a fizikai és a szellemi teljesítőképessége.
A kikérdezésen túl az orvosoknak szerencsére különféle neuropszichológiai tesztek is a rendelkezésükre állnak, hogy felállíthassák a diagnózist: ezek akkor is jelzik, hogy a beteg elaludt, ha neki a rövidsége miatt talán nem is tűnne fel.
Az aluszékonyságról részletes, a lehetséges kezelési módokra is bővebben kitérő cikket olvashat Betegségek A-Z rovatunkban!