Meglepő lehet, de a szokásosnál jóval több alvás nem fog minket energikusabbá és frissebbé tenni. Épp ellenkezőleg: kimerültséget, nyomottságot tapasztalhatunk. Az ajánlott napi alvásmennyiség 7-9 óra a felnőttek számára, de ha rendszeresen ennél többet alszunk, akkor koncentrációs zavarokat tapasztalhatunk. A Bright Side gyűjtése alapján bemutatjuk, milyen további hatásokkal kell számolnunk, ha rendszeresen jóval többet alszunk a kelleténél.
Gyakori fejfájás, súlyosbodó betegségek
A "túlalvás" egyik tünete az is, hogy hajlamosabbá válunk a fejfájásra, különösen akkor, ha álmunkban horkolni is szoktunk. Egy kutatás szerint a horkolók körülbelül 60 százalékánál jóval gyakrabban jelentkezik fejfájás, mint azoknál, akik nem horkolnak. A túlzásba vitt alvás emellett súlyosbíthatja egyes betegségek, például a krónikus depresszió tüneteit, illetve a hátfájást is.
Hangulatváltozások, teljesítménycsökkenés
Előfordulhat az is, hogy gyakran ébredünk rosszkedvűen, ingerlékenyen, és hangulatingadozásokat is tapasztalhatunk. Ez pedig tovább súlyosbodhat attól, hogy kevésbé leszünk produktívak, ami csak tovább rontja a hangulatunkat , és sokkal könnyebben dühbe gurulunk.
Gyengülő memória, gyorsabb öregedés, hízás
A pihentető alvás nagyon fontos ahhoz, hogy az agyunk megfelelően tudjon működni, és a test regenerációs folyamataiban is fontos szerepet játszik. A túlzásba vitt alvás viszont ronthatja az agyműködést, gyengítheti a memóriát, és akadályozhatja, hogy összpontosítani tudjunk a feladatainkra. Emellett hozzájárulhat az öregedési folyamatok felgyorsulásához és a korai öregedéshez is. Ráadásul az anyagcserénket is lelassíthatja, ami hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethet.
Így mérsékelhetjük a kockázatokat
Ha alkalmanként többet alszunk a szokásosnál, abból még nem lehet komoly baj, de nem ajánlott rendszeresen túllépni a javasolt 7-9 órás időtartamot. Érdemes kialakítani egy olyan alvási rutint, amihez hétköznapokon és hétvégéken is tudjuk tartani magunkat, és nagyjából azonos időben lefeküdni és felkelni mindennap. Ügyeljünk arra, hogy a szoba, ahol alszunk, csendes, hűvös és megfelelően sötétíthető legyen, hogy semmi ne akadályozza a pihenésünket. Ezenkívül elalvás előtt 30-60 perccel már kerüljük a különféle képernyők (laptop, tévé, mobil) használatát, mert a készülékekből áradó kék fény megzavarhatja a szervezetünkben a melatonin nevű alváshormon termelődését.