Korábbi vizsgálatok arra jutottak, hogy az embereknek és más állatoknak egynél több biológiai ritmusuk van. Az alvás és ébrenlét szakaszait irányító cirkadián ritmus mellett az emberek például rendelkeznek a légzést, a bőr cserélődését és a szívverést szabályozó ritmusokkal is. Ezzel együtt mind közül talán a cirkadián ritmus a legismertebb, hiszen észlelhető hatása van a mindennapi életre: irányítja, mikor fekszünk le és mikor ébredünk fel, továbbá részt vesz az anyagcserében is.
A Pennsylvaniai Egyetem két kutatója, Sean Anderson és Garret FitzGerald az emberek cirkadián ritmusával foglalkozó korábbi tanulmányok elemzése során felfedezett egy olyan mintázatot, amely szerint különbség van a nemek között. Pontosabban a több mint 35 ezer ember adatait vizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy a kor és a nem egyaránt alapjaiban befolyásolja a test óráját.
Miben más a nők és férfiak alvása?
Az eredmények szerint a nők hajlamosabbak a reggeli aktivitásra, míg a férfiakra inkább az esti éberség a jellemzőbb. Azt is megfigyelték, hogy a nők rugalmasabban kezelik természetes cirkadián ritmusuk megzavarását, valamint aktívabbak napközben, ami egyébként jellemző a gyerekekre is. Ugyanakkor esténként, éjszakánként kevésbé energikusak. A nők többet alszanak, illetve alvás közben több időt töltenek a lassú hullámú mélyalvás szakaszában , mint a férfiak. Az alvás közbeni zavaró tényezőkkel szemben is jóval ellenállóbbak. A férfiak ugyanakkor hajlamosabbak a délutánonkénti sziesztázásra.
A kutatók egyelőre nem tudják pontosan meghatározni a nemek közötti különbségek okát. Lehetséges magyarázattal szolgál azonban a nők hagyományos anyai szerepköre, mivel természetesnek tűnik, hogy cirkadián ritmusuk összhangban legyen az utódokéval. Ezen felül egyes kutatások összefüggést találtak a nők cirkadián ritmusa és nemi ciklusa között is.