A Harvard Medical School pszichiáter és infektológus kutatói Mark R. Zielinski vezetésével kimutatták, hogy az immunrendszer fertőzés következtében bekövetkező aktiválódása a központi idegrendszerben termelődő immunfehérjék révén hogyan vezet álmossághoz és mélyebb alváshoz - számol be a kutatásról a medicalonline.hu .
A fertőzés következtében termelődő agyi immunfehérjék ( inflammaszóma NLRP3) a fertőzés után bekövetkező alvásváltozás központi előidézői lehetnek a kutatók szerint.
A Brain, Behavior and Immunity című szaklapban közzétett tanulmányukban kifejtik, hogy egy ideje már ismertek egyes immunfehérjék, amelyek fertőzés hatására aktiválódnak, s elősegítik az alvást. A mostani vizsgálat azonban az első, amely képes a regenerációt támogató alvás háttérében lévő folyamat mechanizmusát megmagyarázni.
A kutatók szerint az alvásszabályozó immunfehérjék az evolúció során azért fejlődtek ki, hogy elősegítsék az egészséges agyfunkció fenntartását. Amennyiben az eredményeket további kutatásokkal igazolják, mindez alapul szolgálhat a krónikus humán alvási problémák és az egyéb betegségek következtében szekunder módon kialakuló alvászavarok kezeléséhez.