Koronavírus-oltás előtt ezért aludjuk ki magunkat

A vakcina előtt és után is nagyon fontos, hogy jól aludjunk.

A fájdalom így hat az alvásunkra - részletek itt .

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nemcsak a hangulatunkra van hatással, hanem az egészségünkre is - befolyásolhatja immunrendszerünk működését. A szakértők szerint az sem mindegy, hogyan alszunk egy védőoltás előtt és után - számolt be róla a webMD portál . A jó alvásnak ugyanis döntő szerepe lehet abban is, hogy a beadott vakcina mennyire lesz hatásos. Ezt számos kutatás alátámasztja - például egy, az International Journal of Behavioral Medicine című szakmai folyóiratban 2020-ban megjelent tanulmány rámutatott, hogy az influenza elleni oltások hatásosabbnak bizonyultak azoknál az alanyoknál, akik a vakcina beadása előtti két éjszakán eleget aludtak. Más kutatások hasonló eredményekre jutottak a hepatitis A és B oltások kapcsán.

alvás pihenés oltás védőoltás
A jó alvás segíti a szervezet védőoltásra adott reakcióját. Fotó: Getty Images

Az Amerikai Alvásmedicina Akadémia (American Academy of Sleep Medicine - AASM) elnöke szerint továbbra is rendkívül fontos, hogy eleget aludjunk egészségünk megőrzése érdekében. Dr. Kannan Ramar közleményében kiemelte: a rendszeres, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás megerősíti az immunrendszert és segíthet optimalizálni a test válaszreakcióját a vakcinára. A védőoltás után is fontos a jó alvás. Több tanulmány is rámutatott, hogy akik eleget és jól alszanak az adott vakcina beadása utáni napokban, azoknál az antigénre erőteljesebb az immunválasz .

Mennyit aludjunk?

A felnőttek döntő többségének alvásigénye legalább 7 óra - lenne, ha a világjárvány nem nyomná rá a bélyegét az alvásunkra. Az AASM egyik, közelmúltban készült felméréséből kiderül például, hogy az amerikaiak rosszabbul alszanak a pandémia kitörése óta. A megkérdezettek harmadának romlott az alvásminősége, 30 százalék nehezebben alszik el, és 29 százalék alszik kevesebbet. Korábban mi is írtunk róla , milyen negatív hatásai vannak a járványhelyzetnek az éjjeli pihenésünkre.

Hogyan aludjunk jobban?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szervezetnek erre nézve is van néhány, bárki által könnyen betartható tanácsa. Többek közt azt javasolják, hogy legyen esti és reggeli rutinunk, melynek jegyében lefekvés előtt 30-60 perccel már tényleg kapcsoljuk ki a tévét. Ezen kívül némítsunk le minden kütyüt, kapcsoljuk ki az értesítéseket, és még töltőn se hagyjuk ezeket az éjjeliszekrényünkön, mert akkor szinte biztosan ránézünk a közösségi média oldalakra vagy a hírekre. Inkább töltsük a telefonunkat vagy a tabletet másik helyiségben, és csak lefekvés előtt menjünk át kihúzni.

A hálószobában legyen csend, lefekvés előtt sötétítsünk be, és csavarjuk le a fűtést. Este már ne igyunk alkoholt vagy koffeintartalmú italt, és mellőzzük a kiadós, nehéz ételeket. Ha alvás előtt megéhezünk, csak egy kisadag, cukormentes, könnyen emészthető nassonlivalót rágcsáljunk el, ami nehezíti meg az éjszakai pihenést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.