Koronavírus: így változott az alvásunk

A koronavírus-pandémia miatti lezárások közepette több időt töltöttek elektronikus eszközök használatával az emberek esténként, ami az alvásminőségüket is kimutathatóan rontotta - derült ki egy olaszországi felmérésből.

Létezik egy módszer, amivel bárki két percen belül elaludhat. Részletek itt.

Olaszországban közel duplájára emelkedett az internetforgalom tavaly tavasszal, a koronavírus-járvány miatti első lezárások idején. Mint azt az eurekalert.org írja, egy kutatócsoport több mint kétezer olasz felnőtt bevonásával folytatott le egy felmérést ebben az időszakban. A lezárások harmadik hetében, március 25. és 28. között alvásminőségükről és álmatlanságra utaló tüneteikről kérdezték a válaszadókat, majd április 21. és 27. között ugyanezen kérdések mellett immár a lefekvés előtti két órára eső elektronikuseszköz-használatukról is kitöltettek velük egy kérdőívet.

A koronavírus-pandémia miatti lezárások idején megnövekedett az éjszakai képernyőidőnk
A koronavírus-pandémia miatti lezárások idején megnövekedett az éjszakai képernyőidőnk. Fotó: Getty Images

Az így kapott eredményekből kiderült, hogy a megkérdezettek 92,9 százaléka több időt töltött a képernyők előtt éjszakánként a vizsgálati időszak végére, mint annak kezdetén. Körükben általánosan romlott az alvásminőség, illetve többen tapasztaltak olyan inszomniás panaszokat, mint a lerövidült alvásidő , a kései lefekvés és a nehézkes elalvás. A negatív tendenciák kizárólag ebben a csoportban mutatkoztak meg - sem azok nem tapasztaltak hasonlót, akiknél ritkult az elektronikus eszközök használatával töltött esti idő, sem azok, akik nem éreztek változást ebben az egy hónapban.

"Az elektronikus eszközök túlzott használata a lefekvés előtti órákban mélyen gyökerezett a társadalmunkban már a pandémiás vészhelyzet előtt is, különösen a fiatalok körében. Úgy véljük, a szociális távolságtartás teremtette helyzet csak olaj volt a tűzre" - fogalmazott az eredmények kapcsán dr. Federico Salfi, a Sleep című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány első szerzője. Michele Ferrara, a közép-olaszországi L'Aquila Egyetem professzora hozzátette, a képernyőidő és az alvászavarok közötti szoros összefüggésre vonatkozó újabb bizonyíték a lezárások időszakából minden korábbinál erőteljesebben jelzi, mennyire fontos felhívni az emberek figyelmét az alvásegészség megőrzése érdekében az elektronikus eszközök éjszakai használatának kockázataira. "Ez érvényes mind a most zajló pandémiára, mind a jövőre nézve, hiszen az elektronikus technológiák egyre több és több helyen fognak megjelenni a mindennapi rutinunkban"- hangsúlyozta a professzor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra