Krónikus álmatlanság késői következményekkel jár

A Texas Egyetem kutatói nemrég az adott témában eddigi legnagyobb méretű vizsgálat eredményét tették közzé a Sleep folyóirat februári számában.

Robert E. Roberts professzor munkatársai segítségével 4175 11 és 17 év közötti gyermektől származó adatokat dolgozta fel, melyeket kérdőívek és interjúk segítségével gyűjtöttek össze - írja a MediPress. A kérdőívekben főleg a zavart alvásra vagy az álmatlanságra utaló tünetekre fordítottak nagyobb figyelmet, valamint olyan súlyosbító vagy védő hatású faktorok jelenlétét vizsgálták, mely a későbbiekben kialakuló szellemi vagy szervi problémák megjelenését befolyásolják.

Az eredményekből kitűnt, hogy egy év alatt az álmatlanság (inszomnia) egy vagy több tünete az esetek 13,9 százalékában fordult elő, míg a nappali fáradtság vagy aluszékonyság tünetei 5,5 százalékban. Az inszomnia tünetei az esetek közel felében, a nappali fáradtság és aluszékonyság tünetei pedig közel 35 százalékban voltak krónikusak. Az életkor, nem, vagy az egy főre jutó kereset mértéke nem befolyásolta a tünetek megjelenési gyakoriságát, azonban a tünetek megjelenése összefüggést mutatott a szervi eltérések és főleg a lelki betegségek későbbi megjelenésével.

"Eredményeink azt sugallják, hogy az alvatlanság legalább olyan komoly probléma, mint a depresszió, szorongás, vagy az élvezeti szerek használata. Éppen ezért nagyon fontos az, hogy korán felismerjük és időben kezeljük az erre utaló jeleket, még mielőtt azok krónikus fennállásuk miatt később betegségek kialakulásához vezetnek." - magyarázta Dr. Roberts.

Az Amerikai Alváskutató Akadémia a következők betartását javasolja annak érdekében, hogy a fiatalok egészséges alvási szokásokat alakítsanak ki:

- Kilenc óra alvás az ideális mennyiség, de mindig annyit érdemes aludni, hogy reggel kipihent legyen

- Közvetlenül alvás előtt nyugodjunk meg egy kicsit, ne intenzív tanulás, testmozgás, vagy játék után akarjunk aludni menni

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- Kerüljük az erős fényt elalváskor, mivel a sötétség jelzi testünknek, hogy alvásidő van

- Reggel, felkeléskor viszont előnyös az intenzív fény, mivel segít beállítani a szervezet óráját és így könnyebb lesz az elalvás a következő este. A reggeli testmozgás is segít ebben

- A kimaradt alvást minél hamarabb érdemes pótolni akár napközbeni szunyókálással is, de ezt este már ne tegyük. Hétvégéken érdemes ilyen esetben kicsit tovább aludni, de ne keljünk fel ekkor sem két-három órával a normális kelési idő után, főleg vasárnap reggel ne

- Célszerű kerülni a koffein fogyasztását délután és este

- Ne vezessünk, ha álmosak vagyunk, mivel ez legalább olyan veszélyes, mint az ittas vezetés

STOP

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.