A túlzott napközbeni álmosság (excessive daytime sleepiness – EDS) egy olyan betegség, mely napközbeni fáradékonysággal , álmossággal, koncentrálási zavarokkal jár együtt, annak ellenére, hogy az érintett eleget, vagy talán egy kicsit többet is aludt éjjel. Bár időnként mindenkinél jelentkezhet a napközbeni álmosság, de ez soha nem krónikus, mint az EDS esetében.
Az EDS számos alvászavart kísérhet, például alvási apnoét , hiperszomniát, narkolepsziát is, de gyakori lehet azokban az esetekben is, amikor a szervezet cirkadián ritmusa sérül vagy felborul. Ilyenkor a szervezet annak ellenére sem tudja kipihenni magát, hogy elegendő időt töltünk alvással. A betegség hátterében állhat depresszió, vitaminhiány, az idegrendszer sérülése, de bizonyos gyógyszerek is.
Sajátítsunk el megfelelő alvási szokásokat, például távolítsunk el minden zavaró tényezőt a hálószobából, és az ágyat csak alvásra (és szexuális együttlétre) használjuk. Különösen káros lehet, ha számítógépet, táblagépet vagy okostelefont használunk közvetlenül elalvás előtt, mert a képernyőkből származó fény megzavarhatja a pihenésünket.
Igyekezzünk mindennap ugyanakkor lefeküdni és felkelni, ez ugyanis „beállíthatja” a belső óránkat, és a szervezetünk mindig azonos időben fog elálmosodni. Ne lustálkodjunk vagy aludjunk sokáig még akkor sem, ha tehetjük (például hétvégenként), mert a hétköznap kimaradt alvást úgysem tudjuk pótolni.
A szervezetünk belső órájának beállításához a napfény erejét is érdemes kihasználni, ezért igyekezzünk naponta legalább fél órát a szabadban tölteni – télen és nyáron egyaránt. A napfény ugyanis nemcsak a nélkülözhetetlen D-vitamin termelődéséhez szükséges, de például a hangulatunkra is nagyszerű hatással lehet, és a segítségével küzdhetünk a szezonális depresszió tünetei ellen.
Ha úgy érezzük, hogy napközben ellenállhatatlan álmosság tör ránk, akkor álljunk fel, alaposan mozgassuk meg a tagjainkat, menjünk ki sétálni a szabadba, a mozgás ugyanis felpezsdíti a vérkeringésünket és segít a fáradtság elleni küzdelemben. Alaposan szellőztessünk ki , a hűvösebb, friss levegő is jótékonyan hat a figyelmünkre. Végül, ahelyett, hogy egy jókora adag kávé után nyúlnánk, igyunk inkább egy nagy pohár vizet. A kávéban található koffein ugyanis serkentő hatású, de kellemetlen mellékhatásai is lehetnek, például az, hogy megzavarja az éjszakai pihenésünket.