Megzavarja a pihenést az alkohol

Bár az alkoholról úgy tartják, hogy segít megnyugodni és elaludni, egy új kutatás megállapította, hogy az alkohol éppen azokra a szabályozó rendszerekre hat, melyek az alvást szabályozzák, így megzavarhatja a pihenésünket és álmatlanságot is okozhat.

A University of Missouri School of Medicine kutatócsoportja közel öt éve tanulmányozza az alvás és az alkoholfogyasztás közötti összefüggéseket. Úgy találták, hogy az alkohol megzavarja a pihenésért felelős szabályozó rendszereket.

- Korábban úgy gondolták, hogy az alkohol a cirkadián ritmusunkra hat, emiatt okoz álmosságot és ezért segíthet az elalvásban - mondta Mahesh Thakkar professzor, a kutatás vezetője. Most azonban azt sikerült kideríteni, hogy az alkohol az agyunk azon részére hat, mely az álmosságért és a ébrenlétért felelős.

Vannak, akik - sikeres emberek - napi 4 óra alvással is beérik. A kialvatlanságért néha sokkal nagyobb árat kell fizetni, mint amennyit az ébren töltött órákkal nyerünk. Olvasson tovább! Az alvási homeosztázis az a folyamat, melynek során a szervezetünk meghatározza, mennyi alvásra van szükségünk. Ezt az alapján dönti el, hogy milyen régóta vagyunk ébren. Ehhez egy adenozin nevű vegyületet használ fel, mely minden sejtünkben termelődik.

Az adenozin szintje az ébrenlét órái alatt megnövekszik, míg alvás alatt csökken. Ha az adenozin szintje magas, az ébrenlétért felelős agyi terület inaktívvá válik, míg ha ebből a vegyületből kevés van a szervezetünkben, az ébrenlétért felelős területek újra aktiválódnak. Ezért fordulhat elő például az, hogy ha valaki a szokásosnál jóval korábban kerül ágyba, teljesen kipihenten ébredhet fel hajnalban.

Az alkoholtól nem fogunk jobban aludni

Az Alcohol című szaklapban megjelent tanulmány szerint az alkohol megemeli az adenozin szintjét , így álmosabbak leszünk tőle. Azonban az alvás minősége jelentősen romolhat, és mivel az alkohol vízhajtó is, a gyakoribb éjszakai ébredések miatt sem tudjuk magunkat eléggé kipihenni.

Ha valaki arra használja az alkoholt, hogy a segítségével könnyebben elalaudjon, az alkoholmegvonás idején álmatlansággal is meg kell küzdenie. - Az alkoholtól remélni a pihentetőbb éjszakai alvást vagy azt, hogy könnyebben el tudunk aludni, téves elképzelés. Ha nem tudunk aludni, inkább kérjünk orvosi segítséget - foglalták össze a kutatás szerzői.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra