A University of Missouri School of Medicine kutatócsoportja közel öt éve tanulmányozza az alvás és az alkoholfogyasztás közötti összefüggéseket. Úgy találták, hogy az alkohol megzavarja a pihenésért felelős szabályozó rendszereket.
- Korábban úgy gondolták, hogy az alkohol a cirkadián ritmusunkra hat, emiatt okoz álmosságot és ezért segíthet az elalvásban - mondta Mahesh Thakkar professzor, a kutatás vezetője. Most azonban azt sikerült kideríteni, hogy az alkohol az agyunk azon részére hat, mely az álmosságért és a ébrenlétért felelős.
Az adenozin szintje az ébrenlét órái alatt megnövekszik, míg alvás alatt csökken. Ha az adenozin szintje magas, az ébrenlétért felelős agyi terület inaktívvá válik, míg ha ebből a vegyületből kevés van a szervezetünkben, az ébrenlétért felelős területek újra aktiválódnak. Ezért fordulhat elő például az, hogy ha valaki a szokásosnál jóval korábban kerül ágyba, teljesen kipihenten ébredhet fel hajnalban.
Az Alcohol című szaklapban megjelent tanulmány szerint az alkohol megemeli az adenozin szintjét , így álmosabbak leszünk tőle. Azonban az alvás minősége jelentősen romolhat, és mivel az alkohol vízhajtó is, a gyakoribb éjszakai ébredések miatt sem tudjuk magunkat eléggé kipihenni.
Ha valaki arra használja az alkoholt, hogy a segítségével könnyebben elalaudjon, az alkoholmegvonás idején álmatlansággal is meg kell küzdenie. - Az alkoholtól remélni a pihentetőbb éjszakai alvást vagy azt, hogy könnyebben el tudunk aludni, téves elképzelés. Ha nem tudunk aludni, inkább kérjünk orvosi segítséget - foglalták össze a kutatás szerzői.