Mutatjuk, miért nem szerencsés lámpafény mellett aludni

Egyre gyakrabban hívják fel a figyelmet a szakemberek arra, hogy az elektronikus eszközök kibocsátotta fény alvásminőségünkre is káros hatással van. Nem véletlenül. Mutatjuk, miért.

Az elektronikus eszközök fénye negatívan befolyásolja szervezetünk napi ritmusát - vagyis a cirkadián ritmust -, egyebek mellett az éjszakai pihenésünket is alaposan megzavarhatja - erősíti meg egy, a PLOS Biology folyóiratban megjelent új tanulmány, amelyről a Healthline is beszámolt .

fényforrás alvás
Szervezetünk működése szempontjából nem ideális, haalvásközben nincs teljesen sötét a szobában. Fotó: Getty Images

A szerzők szerint ahhoz, hogy bioritmusunk - ezzel együtt alvásunk - kiegyensúlyozott és zavartalan legyen, arra van szükség, hogy a nap folyamán és este leginkább természetes fény érjen bennünket. A kutatók kifejtették: az alvás és az ébrenlét napi mintázatának kialakításában - a fényérzékelésben - fontos szerepet játszik a retina bizonyos sejtjeiben található melanopszin nevű fehérje, amely érzékenyen reagál a rövidebb hullámhosszú fényre. Ilyen a kék fény is, amelyből a különféle elektronikus eszközöknek köszönhetően a legtöbb ember minden nap jókora mesterséges dózist kap. A LED-lámpák, a számítógépek és mobiltelefonok képernyője által kibocsátott mesterséges kék fény egészségünkre - szemünkre, idegrendszerünkre, testsúlyunkra és alvásunkra - gyakorolt káros hatásairól már számos tanulmány született.

A természetes fény a legjobb

Egy nemzetközi tudóscsoport viszont a közelmúltban összeállított egy tudományos bizonyítékokon alapuló ajánlást is. Ez meghatározza, hogy az egészséges bioritmus fenntartásához - egyebek mellett a pihentető alváshoz, a nappali éberséghez és az idegrendszer normális működéséhez - milyen jellegű nappali, esti és éjszakai fényterhelés megengedett. A szakemberek szerint minden szempontból a napfény, vagyis a természetes fény a legideálisabb. Ha ez nem áll rendelkezésre, véleményük szerint a természetes fényhez hasonló spektrumú polikromatikus fehér fény a legszerencsésebb. Alvás közben viszont fontos, hogy a lehető legsötétebb legyen, és ne legyen a közelünkben semmilyen mesterséges fényforrás.

Oxfordi kutatók megtalálták, az agy mely területe játszik kulcsszerepet az alvásigény fokozatos felerősödésében az ébren töltött órák előrehaladtával. A kutatócsapat szerint felfedezésük fontos lépés lehet új kezelési módszerek kifejlesztéséhez az álmatlanság ellen.

A sötétség előnyei

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egyik vezető nemzetközi folyóiratban, a PNAS-ban nemrégiben megjelent tanulmány éppen a mérsékelt fény (100 lux) alvásra és emberi egészségre gyakorolt negatív hatásaival foglalkozik. A Northwestern Egyetem cirkadián és alvásgyógyászati központjának kutatói egy laboratóriumi vizsgálat keretében megállapították, hogy már az is negatív hatással lehet az egészséges felnőttek pulzusszámára, szívritmusára és vércukorszintjére, ha egyetlen éjszakát mérsékelt fényben, például bekapcsolt tévé mellett töltenek. "Ez ugyanis a gyengén megvilágított (legfeljebb 3 luxos) környezetben való alváshoz képest ronthatja a glükóz- és a kardiovaszkuláris szabályozást. Ami növeli a szívbetegségek , a cukorbetegség és a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát" - összegezte Phyllis Zee, a tanulmány szerzője.

A szakember szerint fontos, hogy alvás közben egyáltalán ne legyünk kitéve fénynek, vagyis ne maradjon égve semmilyen lámpa vagy fényforrás. Ha ez bármilyen okból nem megoldható, lehetőség szerint minimalizáljuk a minket érő fényt, és a fényforrást a padlóhoz közel helyezzük el, soha ne az arcunkba világítson. A fény színe is fontos: a sárga és a vöröses-narancssárga fény a kutatók szerint éjszaka szerencsésebb, mert kevésbé stimulálja az agyat. A fehér és kék fény viszont ugyanezen okból kerülendő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra