Az alvás az ún. cirkadián ritmus része, így az álmatlanság valójában az alvás-ébrenlét zavarának tekinthető. Valódi, ún. pszichoszomatikus kórfolyamatról van szó, ami azt jelenti, hogy az embert bio-pszicho-szocio-spirituális lénynek tekintve összefüggés van a testi és lelki folyamatok között, azok egymásra hatása eredményez jó közérzetet vagy betegséget.
Mi áll az álmatlanság mögött?
Az álmatlanság hátterében 50 százalékban testi, 50 százalékban pedig lelki okok állnak. Így az elalvási zavarok jelentős részében szív- vagy tüdőbetegség meglétére utal. Hormonális változások - különösen a változás korában - ugyancsak gyakran járnak alvászavarral, de a pajzsmirigybetegségek egyik első jele is lehet álmatlanság.
Abban az esetben viszont, ha az álmatlanság tartós, egyre nagyobb fokú elhízás alakulhat ki, sőt, mára igazolást nyert, hogy a tartós kialvatlanság nyomán cukorbetegség (diabetes mellitus) is felléphet és romolhat a cukorháztartás egyensúlya.
A szorongás jele az álmatlanság
A tartósan fennálló stressz és a hangulatzavar jellegzetes alvászavarral jár: az ebben szenvedők gyakran észlelik, hogy hajnali fél 3 tájban menetrendszerűen felébrednek, és ezután gyakran már csak reggelig álmatlanul forgolódnak. A szorongás, az állandó tépelődés elsősorban elalvási problémát szokott okozni -, mely összefügghet azzal, hogy az aggodalmak a vérnyomást is emelik, így magasvérnyomás-betegség megalapozói lehetnek.
Idős embereknél a nappal-éjszaka ritmus gyakran felborul -, ez sok esetben már előrehaladott szellemi hanyatlásra, esetlegesen Alzheimer-kórra utalhat.
Kevéssé ismert, hogy az alkoholfogyasztás - különösen a vörösbor! - bár elálmosít, és az elalvást segítheti, olyan lebomlási termékek képződésével jár, melyek az éjszaka folyamán felébredéshez netán kifejezett felélénküléshez vezethetnek, így aki erre érzékeny, annak borozgatás, italozás az esti órákban már nem ajánlatos.
Az álmatlanság terápiája értelemszerűen a kiváltó ok kezelését jelenti, így a kiváltó és fenntartó tényező kiküszöbölése megszünteti a panaszt. Fontos hangsúlyozni, hogy mivel pszichoszomatikus folyamatról van szó, elsődleges cél a jó testi és lelkiállapot megőrzése.