Életünk egyharmadát átalusszuk. Az alvás nélkülözhetetlen a szervezet regenerálódásához, az immunrendszer kiegyensúlyozott működéséhez. Minősége és mennyisége is döntő fontosságú, alvásigényünk azonban életkoronként változik. Egy felnőtt embernek átlagosan naponta 7-8 óra alvásra van szüksége. Csecsemőknél ez napi 20 óra, kisgyermekeknél 10-12 óra, idősebbeknél pedig 5-6 óra.
Miért fontos szervezetünk számára az alvás?
Az alvás során töltjük fel szervezetünk energiaraktárait, a tudatalattink ekkor rak rendet, érzelmileg és tartalmilag ekkor dolgozzuk fel a minket ért impulzusokat, eseményeket. A pihentető alvás elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai teljesítmény fenntartásához, hiányában romlik a koncentráció, nyugtalanná, ingerlékenyekké válunk. Az alváshiány számos betegség forrása lehet. Kutatások bizonyították, hogy a kialvatlanság hatással van az erek állapotára, növeli a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Az alváshiány a szervezet anyagcsere-folyamatait is negatívan befolyásolja, hozzájárulhat a cukorbetegség kialakulásához, ugyanakkor a fertőzésekre való hajlamot is fokozza.
A legegyszerűbb és leghatásosabb fiatalító program a megfelelő mennyiségű és minőségű pihentető alvás. Az alvás két jellegzetes formája ismert: a lassú hullámú alvás és a gyors szemmozgások fázisa. Ezek felnőtteknél 90 perces periódusidővel váltakoznak. A lassú hullámú alvásnál az agyhullámok és a légzés lelassulnak, csökken a vérnyomás, az izomtónus és a szívritmus. A gyors szemmozgások idején zajlanak filmszerű álmaink. Az alvás mélysége sem egyenletes,négy jól elkülöníthető szakasza van: átmenet az ébrenlét és az alvás között, felületes alvás, közepesen mély és a legmélyebb alvás. Ez utóbbi két periódusnak alapvető szerepe van a szervezet energetizálásában, ekkor zajlik a sejtosztódás, növekedési hormonok szabadulnak fel, ilyenkor pihen a test igazán.
A stressz megnehezíti a nyugodt alvást
Bár tudjuk, hogy az alvás nélkülözhetetlen az egészségünk megőrzéséhez, nem mindenkinek adatik meg a nyugodt, problémamentes pihenés. A népesség 10-15 százaléka krónikus alvászavarban szenved. A magánéleti problémák, a munkahelyi gondok, a mindennapi stressz is nagymértékben befolyásolja, rányomja a bélyegét alvásminőségünkre. A ránk nehezedő feszültség gyakran társul ideges eredetű szív- és gyomorpanaszokkal. Emiatt nem tudunk kikapcsolni, képtelenek vagyunk elengedni magunkat, lazítani, ennek következtében, pedig nehezen alszunk el, nyugtalanul pihenünk. A zűrös nappalokat álmatlan éjszakák követik, mindez kimerültté, elcsigázottá, feszültté, dekoncentrálttá tesz. Az ördögi körből pedig sokszor nehéz kilépni.
Rendezzük sorainkat, és hívjuk segítségül a gyógynövényeket
A pihentető alváshoz megfelelő körülményeket kell biztosítani, ehhez hozzátartozik egy kényelmes ágy, megfelelően elsötétített helyiség. Ez utóbbi azért fontos, mivel az alvást segítő melatonin hormon csak sötétben termelődik. Ideális esetben a hálószoba hőmérséklete ne legyen több 20-21 foknál és próbáljunk mindig azonos időben nyugovóra térni. Ahhoz, hogy kellemesen teljen az éjszaka, lefekvés előtt egy órával már ne étkezzünk, óvakodjunk a megerőltető testmozgástól, ne nézzünk televíziót, ne nyomkodjuk a telefonunkat. Az olvasás viszont hasznos lehet, növeli az elalvás esélyét. Ám, ha mindezek ellenére nem jön álom a szemünkre, érdemes a kombinált növényi gyógyszert, a Sedacur forte-t segítségül hívni.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A vény nélkül kapható készítmény három gyógynövény kivonatát tartalmazza. Hatóanyagai közül a valeriána és a komló altató és feszültségoldó hatásúak, míg harmadik összetevője, a citromfű az ideges feszültség okozta szív- és gyomorpanaszokat enyhíti. Az előnyös gyógynövény-kombinációnak köszönhetően a Sedacur forte nappal nyugtat, este altat, és mindeközben nem akadályozza a mindennapi tevékenységeinket. Nincs befolyással a tanuláshoz, a munkavégzéshez, az autóvezetéshez szükséges koncentrációra, az éberségre, sem pedig a felfogó- és érzékelő-képességre. Különösen előnyös választás mindazok számára, akiknek nem csupán egy altatóra, hanem a nappali feszültség oldására is szükségük van, hiszen többek között a pihentető éjszakai alvással teremthető meg nappalaink harmonikus nyugalma!