Az elmúlt években több olyan esemény is történt a világban – például a koronavírus-járvány vagy az ukrajnai háború –, amely miatt jelentősen romlottak az emberek alvatlansági mutatói – írja az Infostart egy norvég kutatás eredményeire hivatkozva. Mint arra a lap rámutatott, a kutatás során meglehetősen érdekes statisztikai módszert alkalmaztak: egy kulcsszókereső segítségével minden egyes ország saját nyelvén kerestek rá a „nem tudok aludni” kifejezésre, és ez alapján határozták meg az adott országban százezer lakosra vetítve, hányan küzdhetnek alvás zavarokkal.
Az Infostart a módszerrel kapcsolatban megkereste G. Németh Györgyöt, a Magyar Alvásszövetség elnökét, aki elmondta: az adatok alapján úgy tűnik, Japánban, Tajvanon és Svédországban küzdenek a legtöbben alvási nehézségekkel. Szingapúr lakói sincsenek könnyű helyzetben: ez a világ legnagyobb fényszennyezettségű országa, ami jelentősen megnehezíti az alvást.
A Magyar Alvásszövetség és a Szinapszis Egészségkutató közös országos felmérése szerint Magyarországon is rosszabbodott a helyzet (4 éve követik a tendenciát). Mint arra G. Németh György felhívta a figyelmet, itthon főleg a nők és az idősek körében szembetűnő az alvatlanságban szenvedők arányának növekedése. A kívánatos 8 óra helyett csak 7- 7 és fél órára csökkent a napi átlag alvásidő a korábbiakhoz képest, de a szakember úgy látja, hogy komolyabb gond van a 13 és 18 év közöttiek alvásával is. Kiemelte: a jelenségnek 20-25 éve még nyoma sem volt.