Jelenleg az alvási apnoéban szenvedők számára a leggyakoribb kezelési mód egy maszk viselése, amelynek segítségével a páciens légútjai nyitva maradnak. Ugyanakkor ez nem mindenkinél működik, és akad, akit kifejezetten zavar alvás közben a maszk.
A mostani vizsgálat során - amelynek eredményeiről az athéni Szívbetegség Kongresszuson számoltak be a szakemberek - olyan szívbetegeket kísértek figyelemmel, akiknek a szíve nem képes elegendő erővel verni, ezáltal a betegek folyton fáradtnak érzik magukat és légszomjjal küzdenek. A kísérletben résztvevőknél emellett központi alvási apnoét is diagnosztizáltak, amelynek hatására az agy "elfelejti" az izmokat rávenni arra, hogy alvás közben is lélegezzenek, így a betegek gyakran levegő után kapkodva ébrednek álmukból.
Új módszer horkolás ellen (Fotó: Europress)
Ennél gyakoribb jelenség az obstruktív alvási apnoe, ami leginkább a túlsúlyosakat érinti. Ennek során a levegő útját vagy a mellkas súlya, vagy a keskeny orrlyukak akadályozzák, és bár a beteg próbál normálisan lélegezni alvás közben, ez még sem sikerül neki.
Amint azt William Abraham professzor, az Ohio Állami Egyetem szakembere kifejtette, az újonnan kifejlesztett implantátum révén javul a betegek alvásminősége és a szívfunkciója is, azok, akik már kipróbálták, állítják, hogy évek óta nem aludtak ilyen nyugodtan, ráadásul napközben is energikusabbak és frissebbek.
Az eszközt a pacemakerhez hasonlóan a bőr alá ültetik be, közvetlenül a kulcscsont alá, a vezetékeket pedig az egyik vénában vezetik el, a rekeszizom ideg közelében. Az eszköz a rekeszizom idegen keresztül stimulálja magát a rekeszizmot, ezáltal összehúzódásra ösztönzi azt, és így szabályozza a beteg éjszakai légzését.
A kísérletben 46 személy vett részt, akik egy éven át használták az implantátumot, és mindannyian pozitív tapasztalatokról számoltak be, ezért Abraham professzor azt javasolja, a központi alvás apnoétól szenvedő betegeknek a maszk helyett minden esetben ezt a megoldást kellene javasolni.