Így teszi tönkre a stressz a testet

Milyen következményei vannak a stressznek rövid és hosszú távon? Mit okoz a szervezetünkben, mire és hogyan hat?

„A stressz a szervezet nem specifikus reakciója minden olyan ingerre, amely kibillenti egyensúlyi állapotából, és alkalmazkodásra kényszeríti. A stressz önmagában nem okoz betegséget, a különféle testi-lelki tünetekhez a stresszel való hibás megbirkózás vezethet. A rövid távú, mérsékelt stressz küzdelemre ösztönöz: az emberi szervezet hatékonysága, teljesítőképessége, problémamegoldó képessége közepes feszültségszinten a legjobb. A feszültségszint emelkedésével azonban a hatékonyság drasztikusan csökken: egy erős stresszt okozó esemény akár teljes leblokkoláshoz is vezethet” – olvasható az egészségvonal.hu oldalán.

Amíg a rövid távú stressz motivál, jobb teljesítményre sarkall minket, addig a tartós, krónikus stressz súlyosan károsíthatja az egészségünket! Vegyük sorra, mi mindenre van hatással a szervezetünkben!

A TARTÓS, KRÓNIKUS STRESSZ SÚLYOSAN KÁROSÍTHATJA AZ EGÉSZSÉGÜNKET! FOTÓ: GETTY IMAGES
A TARTÓS, KRÓNIKUS STRESSZ SÚLYOSAN KÁROSÍTHATJA AZ EGÉSZSÉGÜNKET! FOTÓ: GETTY IMAGES

Mit okoz a stressz a szervezetünkben?

1. Szív- és érrendszer: szervezetünkben a központi idegrendszer felelős a vészhelyzetben keletkező stresszválaszért. A központi idegrendszer a mellékveséknek küld üzenetet, amelyek válaszul stresszhormonokat, adrenalint és kortizolt bocsátanak ki. Ezek a hormonok felelősek a szívfrekvencia gyorsulásáért, a fokozott véráramlásért azokra a területekre, amelyekre szükség lehet a vészhelyzet során. Amikor a vészhelyzetet kiváltó elem megszűnik, a központi idegrendszer utasítja a szervezetet, hogy térjen vissza a normális működésre. Ha a stresszor nem szűnik, a válasz folytatódik, aminek hatására a légzésszám és a vérnyomás emelkedik, az erek szűkülnek, hogy minél gyorsabban a megfelelő helyre irányítsák a vért a cselekvéshez. A tartós stressz hatására a szívünk erőteljesebben dolgozik, a vérnyomás tartósan emelkedik, így a szívroham kockázata is megnő.

2. Emésztőrendszer: a központi idegrendszer stresszes helyzetekben befolyásolja az emésztőrendszer izmainak összehúzódását, valamint csökkenti az emésztéshez szükséges váladékok termelődését is. Stressz hatására változhat a bélmozgás. Ilyenkor a leggyakrabban fellépő panaszok a hasmenés vagy székrekedés, puffadás, hasfájás, hányinger, hányás.

3. Immunrendszer: a stressz immunrendszerre gyakorolt hatását több vizsgálat is alátámasztja. Sok más magyarázat közül az egyik, hogy a stresszhelyzetekben termelődő – és a vészhelyzethez való alkalmazkodásban fontos szerepet játszó – kortizol hormon tartós vagy túlzott mértékű terhelés esetén az immunrendszer működését gátolja. A krónikus stresszben szenvedő emberek fogékonyabbak a fertőző betegségekre, emellett a sebgyógyulás folyamata is elhúzódhat.

4. Nemi hormonok: a krónikus stressz férfiaknál hosszú távon merevedési zavarokat, impotenciát okozhat, nők esetében pedig menstruációs zavarokhoz vezethet.

Az alvás fontos a megfelelő testi és pszichés működéshez. Az alvás feltölti a testet, és lehetővé teszi, hogy az agy rendszerezze az aznap tapasztalt információkat, elengedhetetlen az immunrendszer, a szív, az erek megfelelő működéséhez. Mi magunk is rengeteget tehetünk a minőségi, pihentető alvásért. Íme a legjobb alvássegítő tippek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az intenzív, folyamatos stressz hatására jelentkező tünetek

1.        Kognitív tünetek: a koncentráció csökkenése, szétszórtság, figyelmetlenség, nyugtalanság, memóriazavar, döntésképtelenség, negatív gondolkodás, gyakori hibázás.

2.        Érzelmi tünetek: ingerlékenység, indulatosság, düh, harag, félelem, lehangoltság, értéktelenség érzése, reményvesztettség, sírás, kiborulás.

3.        Testi tünetek: emésztési zavarok (puffadás, gyomorégés, gyomorfájás), fejfájás (migrén), hányinger, hasmenés, székrekedés, hát- és vállfájdalom, heves szívdobogás, szapora pulzus, magas vérnyomás, mellkasi fájdalom, nyakmerevség, szapora légzés.

4.        Viselkedési tünetek: az emberi kapcsolatok elhanyagolása, fokozott dohányzás és alkoholfogyasztás, a szexuális érdeklődés csökkenése, alvási nehézségek, étkezési problémák.

5.        Egyéb tünetek: depresszió, pániktünetek, szorongás, szédülés, fáradtság, kimerültség, fokozott fogékonyság a fertőzésekre, elhúzódó sebgyógyulás.

A tartós stressz olyan betegségekhez vezethet, mint a szívinfarktus, magasvérnyomás-betegség, fülzúgás, ajakherpesz, allergia, gyomorfekély, irritábilis bél szindróma, autoimmun betegségek, valamint akár rosszindulatú daganatok kialakulásához is hozzájárulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra