Mi a hypersomnia?

A nappali aluszékonyságot sokan egyszerűen csak lustaságnak tarják, éppen ezért az érintettek közül csak kevesen fordulnak vele orvoshoz. Pedig a hiperszomnia akár komoly balesetveszély forrásává is válhat.

A hiperszomnia az inszomniával ellentétben kevésbé közismert alvászavar, holott a felnőtt lakosság 10-15 százaléka szenvedhet tőle. A hiperszomnia nagyfokú aluszékonyságot jelent, amelyet leginkább az alvás-ébrenlét ciklus felborulása okoz.

Az érintettekre jellemző az általános nyomott hangulat, a türelmetlenség, az értéktelenség érzése. Sokan arról számolnak be, hogy amikor ébren vannak, úgy érzik, mintha éjszakáztak volna, vagy hogy olyan, mintha ködben járnának. A nappali aluszékonyság a legtöbb esetben figyelmetlenséget von maga után, amely rányomja a bélyegét a beteg teljesítőképességére is.

hyperszomnia
A felnőtt lakosság 10-15 százaléka szenvedhet kóros aluszékonyságban.

Hogyan alakul ki?

Az alvás-ébrenlét ciklus felborulását több tényező is kiválthatja. Gyakran szenvednek ettől a betegségtől, akik éjszakai vagy váltott műszakban dolgoznak. Ilyenkor ugyanis az érintettek egy hét alatt körülbelül 8 óra alváshiányt halmoznak fel, ami gyakorlatilag olyan, mintha hetente egy teljes éjszakát ébren töltenének. Ez az alváshiány pedig összeadódik, és egyéni tűrőképességtől függően - van, akinél 2-3 év után, van, akinél évtizedek múlva - álmatlanságot, majd aluszékonyságot okoz.

Kóros aluszékonyságot okozhat idegrendszeri betegség, szív- és tüdőbetegség, májelégtelenség vagy alvási apnoé is, emellett mentális probléma is állhat a háttérben.

A hiperszominának egyébként több változata ismert: létezik úgynevezett korai alvásfázis szindróma és késleltetett alvásfázis szindróma is. Előbbinél a beteg korán elalszik, de hajnalban már fel is ébred, míg a másik állapotnál ennek fordítottja jellemző.

Mikor kell aggódni?

Az még nem nevezhető kórosnak, ha egy több napos alváshiány után ágynak dőlünk, és akár egy egész napot is végigalszunk.

Csak orvosi javaslatra és alapos kivizsgálás után szabad gyógyszerhez nyúlni álmatlanság esetén, és akkor is bizonyos szabályok betartásával.

Viszont ha ez az állapot sokáig fennáll, akkor lehet, hogy sokkal súlyosabb gond áll a háttérben. A pontos diagnózist azonban feltétlenül az orvosra kell bízni. Ha nagyfokú álmosságot tapasztalunk magunkon vagy a környezetünkben élőkön, illetve azt vesszük észre, hogy a legtöbb esetben nem elég a 8-9 óra alvás, akkor minél előbb forduljunk szakemberhez!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra