Milyen szerepe van a ringatásnak elalváskor?

Szervezetünknek szüksége van a pihenésre. Immunrendszerünk működését, inzulintermelésünket (és ezáltal a megfelelő vércukorszint beállítását), idegrendszerünket és agyműködésünket is alapvetően jótékonyan befolyásolja, ha eleget és elég mélyen alszunk. Nem mindig sikerül ez azonban, ezért is fontos, hogy megfelelő módszereket találjunk az elalvásra és hogy "hatékonyan" pihenjünk, azaz elérjük a mélyalvás állapotát.

Különböző módszerek ismertek ősidők óta az alvásunk elősegítésére: kisgyermekeknél megszokott, hogy a ringatásnak ilyen szempontból (is) sok haszna van. A ritmikus mozdulatokkal altatott gyerekek mélyebben alszanak és könnyebben is elszenderednek. (Ugyanakkor a csecsemőknél rendkívül fontos, hogy a nem alvó vagy rosszul alvó kicsiket nehogy rázni kezdjük, hiszen agysérülést szenvedhetnek: a rázott csecsemő szindróma az egyik - sokszor titokban maradt - halálok a háromévesnél fiatalabbak között.)

hintaágy

Speciális hintaágy felnőtteknek

Nem csak a kisbabákat nyugtatja meg ugyanis a ritmusos, hintázó mozgás. A felnőttekre is igaznak bizonyult ez, amikor a svájci kutatók egy speciális "hintaágyat" kreáltak. Délutáni szundikálás alatt vizsgálták ezután az eleve jó alvó férfiak "hintaágyas alvás közbeni" agyhullámait, majd az eredményeket összevetették a hagyományos ágyban alvók méréseivel. "Mindenki gyorsabban aludt el a hintaágyban, ráadásul mélyebben is aludtak, így kipihentebben ébredtek" - összegezték a neurológusok a vizsgálat tanulságait.

A HáziPatika.com-on korábban beszámoltunk már arról, hogy a felnőtteknek sem tesz viszont rosszat a ringatás. Nemcsak gyorsabban alszanak el, de kipihentebben ébrednek azok, akiket álomba ringatnak - derítették ki svájci tudósok, pár évvel ezelőtt. Olvassa el cikkünket!

Nem véletlen az sem, hogy nagyanyáink, nagyapáink otthonában annyi hintaszék volt, amelyet a modern világ (és főleg a szögletes formák iránt rajongó egyes modern lakberendezők) előszeretettel irtottak ki otthonainkból. Egy német kutató évtizedes munkája is bizonyítja, hogy az idősotthonokban, de lakásunkban is jól jöhet egy-egy ilyen bútordarab. A Die Welt című német lap írásából

1 kiderül ugyanis, hogy a ringatás nemcsak az alvást segíti elő, hanem ugyanúgy, ahogy a gyermekeknél, a felnőtteknél is hat az egyensúlyszervünkre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Márpedig ennek az érzékszervünknek (amely a fülünkben van) is szüksége van stimulációra. Így megfigyelték, hogy azok az idős emberek, akik nehezen mozognak, vagy azok a személyek, akik mozgásukban valamilyen ok miatt korlátozottak, rendkívül kedvezően reagáltak az enyhe ringatásra, például a hintaszékben ingázásra.

Vagyis minden korosztálynak szüksége van "egyensúlyszervi stimulációra", azaz finom ingerlésre. A ringatás, hintázás csökkentheti a fájdalmakat (súlyos mozgásszervi problémák esetén), de egyfajta kellemes érzést is kelt az emberekben, ami általános hangulatjavulást is eredményezhet. Ezt a németül "bazális stimulációnak" (Basale Stimulation) nevezett módszert felnőttek esetében Németországban a landaui egyetemi kutatóhelyen fejlesztették ki, és ez is az érzékszervek aktiválásán alapul. A módszert itt Andreas D. Fröhlich dolgozta ki 1975-től: akkor még testileg és szellemileg korlátozott képességű gyermekek számára. Később újszülöttekre is alkalmazni kezdték a metódust. Egy másik, észak-német egyetemen aztán Christel Birnstein professzor a módszert a demenciában szenvedő, illetve valamilyen sérülés miatt súlyosan mozgáskorlátozott személyekre is alkalmazni kezdte.

Fröhlich professzor az időközben már szabadalmaztatott eljárásról elmondta a Die Weltnek, hogy az egyensúlyszervünk aktiválása a térérzékelésünket és a gravitáció érzékelését is elősegíti - mozgáskorlátozottak esetében ennek az átlagembereknél nagyobb szerepe is lehet. Ám nemcsak például aegyenesebb tartásunkat javíthatja ez a "bazális stimuláció", hanem az általános jóllétünkre is pozitívan hathat.

Közérzetünket is javítja a ringatás

Megnyugtató, stresszoldó hatása van tehát az enyhe, finom ringatásnak, és ezáltal van szerepe abban is, hogy megfelelően könnyű elalváshoz, azután pedig mélyalváshoz jusson a szervezetünk. Így a függőágyaknak, a lágy ringatásnak jelentős szerepe lehet nemcsak alvásunk, hanem általános közérzetünk javításában is. A fájdalomcsillapításra is hatékonynak bizonyult egyébként a módszer - derült ki más kutatásokból, idézte fel a német lap.

A ringatásnak vannak egészen különleges, pozitív hatásai is: a Házipatikán korábban már beszámoltunk arról is, hogy ha mesterséges megtermékenyítéskor, a visszaültetés előtt a kutatók gyengéden ringatták az egérembriókat (tehát olyan környezetet kreáltak mesterségesen, mintha az anyaméhben lennének), akkor 22 százalékkal megnőtt a kísérletek sikeressége, legalábbis a Michigani Egyetem kutatói szerint.

Mindez mutatja, hogy szervezetünk legkülönbözőbb részeire hathat jótékonyan a ringatás, de legfőképpen az alvásban segíthet: mélyebben aludhatunk és kipihentebben ébredhetünk általa.

1. https://www.welt.de/print/die_welt/wissen/article13832445/Schaukeln-ist-Magie-und-Medizin.html

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra