Ősz óta három nagyobb adócsomagot is elfogadott az Országgyűlés, melyek számos változást vezettek fel a 2017-es év adózásában. A legtöbb embert a minimálbér, illetve a garantált bérminimum növelése érinti, előbbi 15, az utóbbi pedig 25 százalékkal emelkedett a 2017-es év első napjától. Ez nettóban azt jelenti, hogy a tavalyi 73 815 forint helyett idén 84 887 forint lesz a kereset minimuma. Érdemes ugyanakkor a gyerekes családoknak is alaposabban utána járni a változásoknak, ugyanis 2017-től több pénz maradhat a zsebeikben!
Több GYED és családi adókedvezmény
Párhuzamosan ezzel a családtámogatások összegei is emelkedtek januártól, legnagyobb mértékben közülük is a gyermekgondozási díj (GYED) nőtt. 2016-ban a maximális összeg 155 400 forint volt, ez 178 500 forintra nőtt januártól. Változik a diplomás GYED összege is, az alapképzésben tanulók számára a minimálbér 70 százaléka a maximális összeg, az egységes osztatlan, mester és doktori képzésben résztvevő hallgatóknál pedig a garantált bérminimum emelt összegének a 70 százaléka a maximális összeg.
Kisgyermekes családok számára fontos lehet, hogy a bölcsődei mellett az óvodai ellátás is adómentessé vált, ezt a munkáltató pedig a vállalkozási tevékenység során felmerült költségként el tudja számolni. Az adómentesség egyaránt vonatkozik az állami, önkormányzati, egyházi és a civil vagy munkahelyi fenntartású intézményekre.
Nem változott ugyanakkor az "állami nászajándék" néven is ismert, első házasoknak járó adókedvezmény, melynek összege ötezer forint, és a házasságkötés utáni 24 hónapban jár. Ez az összeg megosztható a két fél között, de igénybe veheti a házaspár egyik tagja is. Az erről szóló nyilatkozatot a munkáltatónak kell leadni.
A kétgyermekesek családi adókedvezménye gyerekenként és havonta 5 ezer forinttal, 15 ezer forintra emelkedik. Ez tehát éves szinten hatvanezer forintos többletmegtakarítást jelent az érintett családok számára az idei évtől. Nem jár ugyanakkor a támogatás azon 10 és 25 év közötti gyermekek után, akik november 30-ig nem kapták meg az adóazonosító jelüket a NAV-tól, emiatt ugyanis 2017. január elsejétől az érintettek munkáltatója nem tudja majd érvényesíteni a családi adókedvezményt a havi bérből levont adóval szemben - hívta fel a figyelmet a 24.hu .