Mint a fizikai vagy a pszichológiai bántalmazás is élethosszig tartó sérülést okoz. Egy friss jelentés szerint az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) a fiatal pácienseken tapasztalható, lelki bántalmazásra utaló jelekre hívja fel a figyelmet.
"Ez az egyik legpusztítóbb formája az erőszaknak. Az eltört csontok összeforrnak, de ha egy gyereket terrorizálnak, vagy a szülő lekezeli, megingatja az önbecsülését és hátráltatja a fejlődésben egész további életére" - mondta dr. Roberta Hibbard, az indianapolisi Indiana Egyetem gyerekkórházának munkatársa.
Egyelőre nem létezik mindenki által elfogadott definíció a pszichológiai erőszakra, ám az esetek nagy részében a szülők, vagy a gondviselő viselkedése okozza. Az alábbi csoportokba lehet sorolni:
- A gyerek nevetségessé tétele - például lekicsinylése, kritizálása derogáló módon, különösen társaságban.
- Terrorizálás - például, ha a gyereket veszélyes helyzetbe sodorják.
- A gyerek elszigetelése - például fogságban tartása, vagy eltiltása a környezetétől.
- A gyerek kizsákmányolása - például ha olyan cselekedetre bátorítják, amihez még kicsi.
- Ridegség - például ha csak akkor beszélnek a gyerekkel, ha feltétlenül szükséges, vagy nem látják el.
"Minden szülő tesz olyat, amelyet időről időre megbán. De a huzamosabb ideig tartó lekicsinylés, vagy a gyerek figyelmen kívül hagyása a gyerek pszichológiai bántalmazásának minősül" - mondta dr. Harriet MacMillan, a kanadai McMaster Egyetem pszichiátriával és viselkedéstudományokkal foglalkozó professzora.