Az SOS Gyermekfalu a felmérésében arra volt kíváncsi, hogyan jelennek meg a gyerekek a szülők közösségi oldalain, illetve hogyan használják maguk a gyerekek a közösségi médiát - írja a hvg.hu . Az online kutatásban 1371 szülőt kérdeztek meg országszerte.
Vannak szülők, akik meztelen fotót is megosztottak a gyerekükről
A válaszok alapján elmondható, hogy tízből hat szülő oszt meg fotót kiskorú gyermekéről a közösségi médiában széles nyilvánosság előtt, és lényegesen kevesebben, mintegy harmaduk teszi ezt zárt csoportban, ahol csak közeli ismerősök látják a felvételeket. A szülők túlnyomó többsége olyan fotókat tesz ki, amelyeken a gyerek felismerhető, csupán 7 százalék jár el ellenkezőleg. Ráadásul tízből egy szülő osztott már meg olyan tartalmat, amelyen részlegesen vagy teljesen meztelen volt gyermeke.
Mint kiderült, majdnem minden második felnőtt posztolt már életében olyan képet, amelyen gyermeke kiskorú barátai is szerepeltek, a szülők harmada azonban ehhez nem kért engedélyt az ismerős gyerektől vagy annak szüleitől. Ami a gyerek napi internethasználatát illeti, bár a szülők 76 százaléka korlátozza ezt, csak legfeljebb heti rendszerességgel figyeli a gyerek posztjait a közösségi médiában. Az online levelezéssel kapcsolatban már óvatosabbak a szülők, 64 százalékuk rendszeresen ellenőrzi, hogy kivel levelezik a gyermeke. A szülők fele ugyanakkor nem beszélgetett még gyerekével az internetbiztonságról, sőt, 10 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy abszolút nem érdekli a téma.
Oktatófilmekkel segítenek
Az SOS Gyermekfalvak több oktatófilmet is forgatott a témában, így szeretnék segíteni a szülőket, nevelőszülőket és a gyerekekkel foglalkozó szervezeteket, hogyan tudnak olyan képi anyagot készíteni, amellyel nem kell lemondaniuk a közösségi médiáról, de közben a gyerekjogokat is tiszteletben tartják.
Az alapítvány Ritter Doron fotós segítségével szakmai trükköket is mutat, melyekkel egy egyszerű telefonnal bárki minőségi képi anyagot tud készíteni a személyiségi jogok betartása mellett.