A nem megfelelő sebkezelés következményei

A helyes sebkezelés felgyorsíthatja a gyógyulás folyamatát, ha azonban nem megfelelően látjuk el a sérüléseket, az komoly problémákat okozhat.

Bőrünk az immunrendszerünk első védelmi vonala, amely megakadályozza, hogy a környezetünkben lévő számtalan kórokozó a szervezetünkbe jutva különféle megbetegedést okozzon. Ha megsebesülünk, a bőr folytonossága megszakad, ez pedig bacilusok ezrei előtt nyithat utat a szervezetünkbe. Ezért is fontos a megfelelő sebkezelés, melynek hiányában komoly betegségek alakulhatnak ki.

Miért viszket a seb? Mindenki tudja, hogy ha megsérül a bőre és a seb gyógyulni kezd, számolnia kell azzal, hogy iszonyatosan viszketni fog . De mi lehet ennek az oka?

Ez jelzi, ha elfertőződött a seb

Fontos, hogy házilag csak akkor kezeljük a sebet, ha az felszíni. A kisebb horzsolások, zúzódások és véraláfutást okozó sebesülések általában nem okoznak komolyabb problémát. Komolyabb sérülés esetén mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki segíthet azt megfelelően ellátni. A legnagyobb veszélyt az jelentheti, hogyha a sebbe valamilyen idegen anyag kerül, illetve fertőzésveszélyes módon - egy állat harapása, vagy rozsdás fém miatt - keletkezett. A nyílt sebbe nemcsak a sérülést okozó tárgy felszínéről, de a mellette lévő bőrfelületről, sőt a levegőből is juthatnak kórokozók, ami miatt a seb elfertőződhet. Ha a seb környéke felduzzad és fájdalmassá válik, a nyirokcsomók is megduzzadnak és láz jelentkezik, a seb nagy valószínűséggel elfertőződött. Ilyenkor a lehető leghamarabb keressük fel vele az orvost!

sebkezelés
Ha nem megfelelően látjuk el a sebet, az komoly problémát okozhat. Fotó: Getty Images

Nem érdemes "népi módszerekkel" kísérletezni

Az egyszerűbb sérüléseket rendszerint minden esetben az alábbi módon lehet ellátni: fertőtleníteni kell a sebet és a felülfertőződés elkerüléséhez steril környezetet kell teremteni. A hagyományos, "népi gyógymódok" (ecet, konyhasó, alkohol) helyett érdemes a patikák polcain is elérhető készítmények egyikét választani. A fertőtlenítők akkor megfelelőek, ha a legtöbb fertőzést okozó mikroorganizmus ellen hatásosak, de az emberi szervezetre nem ártalmasak és nem okoznak allergiát. Fontos, hogy alkalmazásuk egyszerű legyen, ne igényeljen speciális szakértelmet.

Sok sebfertőtlenítőnél körültekintően kell eljárni, mert nem kerülhetnek a sebbe. Érdemes inkább olyan típusút otthon tartani, amellyel nemcsak a sérülés széleit fertőtleníthetjük, hanem magát a sebet is. A tisztítás után a sérült részt le kell fedni, így elzárhatjuk az utat a kórokozók elöl, és meggátolhatjuk, hogy az érintett felületen további sérülések keletkezzenek.

Ha nem megfelelően kezeltük a sebet, az nemcsak a fertőzés veszélyét, de a hegesedés mértékét is növeli. Minél nagyobb a sérülés, és minél tovább tart a gyógyulás folyamata, annál valószínűbb, hogy a seb maradandó nyomot hagy maga után. A gyógyulás folyamatát az immunrendszer gyengesége, a vitaminhiány és bizonyos betegségek is befolyásolják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra