"Egy átlagos nő 34 évesen keres életében a legtöbbet, bruttó 245 268 forintot. Egy férfi 29 évesen keres ennyit" - írja a qubit.hu , a most megjelent Munkaerőpiaci Tükör 2017 adataira hivatkozva.
A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézete, az MTA KRTK KTI által kiadott, a pénzügyminisztérium által is támogatott kötet szerzői tavaly a munkaerőhiánnyal foglalkoztak, idén pedig a nők munkaerőpiaci helyzetével. A lap idézi a kötet egyik szerzőjét, Szabó-Morvai Ágnest, aki elmondta, a közgazdaságtudomány mai állása szerint a nők karrierje és a gyermekvállalás nem állnak éppen ellentétben, sőt ott születik több gyerek, ahol a nőknek lehetőségük van összehangolni a családi és a munkahelyi kötelezettségeiket, és a gyermekvállalás nem jelenti a szakmai céljaik feladását.
Ugyanakkor a gyermekszüléskor beszakad a nők bére, és a nyugdíjig sem érik utol a férfiakat. Szabó-Morvai azt is kiemelte, hogy még mindig nincs megoldva a 3 év alatti gyermekek elhelyezése, korán kell menni a gyerekekért az óvodába és az iskolába, és ez a teher leggyakrabban a nőkre hárul. Ez azonban nem magyar, inkább régiós jelenség: keleti és déli országokban a nők naponta egy-két órával többet dolgoznak összesen fizetett és nem fizetett munkában, mint a férfiak, míg az északi és nyugati országokban mára elhanyagolható ez a különbség.