A világon minden hetedik gyerek túl alacsony súllyal születik - állapítja meg a tanulmány, amelynek elkészítéséhez 148 országot vizsgáltak. Az összesített adatokból kiderült, hogy a legtöbb alacsony súlyú gyermek a dél-ázsiai és a Szaharától délre fekvő afrikai országokban születik. A szakemberek szerint azonban Európa, Észak-Amerika, Ausztrália és Új-Zéland jómódúbb országaiban is alig történt előrelépés az alacsony súllyal született gyerekek arányának mérséklésében.
Miért baj az alacsony születési súly?
Évente 2,5 millió újszülött hal meg, 80 százalékuk alacsony testsúllyal jön világra. Az így születő gyerekeknél magas a fejlődési rendellenességek kockázata, de életük további részében is jóval nagyobb a veszély többek között a cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására. A szegényebb országokban az alacsony születési súly leggyakoribb oka a nem megfelelő fejlődés az anyaméhben, míg a fejlettebb régiókban gyakran a terhesség 37. hete előtti koraszülés áll a háttérben - olvasható a tanulmányban, amelyet 281 millió születés adatait alapján készítettek.
Svédországban a legjobb az arány
Az alacsony testsúllyal születő babák aránya Svédországban a legalacsonyabb, mindössze 2,4 százalék. A legnagyobb előrelépés a Dél-Ázsiában és a Szaharától délre lévő afrikai országokban tapasztalható. Itt az érintett újszülöttek aránya 2000 és 2015 között 1,4 és 1,1 százalékkal csökkent, ám a népességnövekedés miatt a kis súllyal született gyerekek száma a Szaharától délre lévő afrikai országokban 4,4 millióról 5 millióra emelkedett.