A bostoni Tufts Egyetem Orvosi Karának kutatói megállapították, hogy a férfiak által fiatalként megélt feszültségek és nehézségek genetikai változásokat okoznak a spermákban , aminek hatására a lány utódokban - akár több generáción keresztül is - pszichiátriai rendellenességek alakulhatnak ki.
A kísérletek során a szakemberek fiatal hím egereket tettek ki stresszes helyzeteknek azáltal, hogy folyamatosan megváltoztatták a ketrecük berendezését. Arra a megfigyelésre jutottak, hogy a stressz hatására az egerek - főleg a nőstények - sokkal szorongóbbak lettek, mint azok a társaik, akiket megkíméltek ettől a helyzettől.
Ezután a szakemberek a rágcsálók leszármazottait is vizsgálat alá vetették, és megállapították, hogy az utódok közül a nőstények rendkívüli mértékben mutatták a szorongás jeleit, emellett társas kapcsolataik is igen szegényesnek bizonyultak. Érdekes módon, még ha az eredetei kísérletben szereplő egerek közül egyes hímeket nem is frusztrált a kiváltott helyzet, a szorongást és stresszt akkor is továbbörökítették nőstény utódaikba, ráadásul nem csupán első, hanem a második generációs utódaikba is.
A kutatást vezető Lorena Saavedra-Rodriguez és Larry Feig professzor most azon dolgoznak, hogy megtalálják azokat a biokémiai változásokat a stresszes apaegerek spermáiban, melyek felelőssé tehetőek a szorongás átörökítéséért. Abban bíznak, kutatásuk eredményeként arra is választ kapnak majd, vajon mindez ugyanígy működik-e az emberek esetében is.