A magyaroknál egyedül a bolgár háztartások költenek kevesebbet az Európai Unió országai közül 2018-ban - derült ki az Eurostat friss jelentéséből. A hvg.hu -n közzétett adatok a háztartások egy főre eső átlagos fogyasztása alapján állították sorrendbe az Európai Unió tagországait. A lista élén Luxemburg áll, ahol a háztartások az EU-s átlag 135 százalékát költik, a végén pedig Bulgária áll 57 százalékkal. A magyar háztartások fogyasztása csupán az uniós átlag 61 százalékát éri el, ezzel a második legrosszabb helyen szerepelünk a listán. Mivel a fogyasztás a lakosság életszínvonalára reflektál, így elmondható, hogy az összes szomszédos tagországban jobban élnek, mint nálunk, Románia például az EU-s átlag 73 százalékát éri el.
Az elmúlt évtizedben a magyar háztartások fogyasztása gyakorlatilag stagnált az EU-s átlaghoz képest. 2009-ben annak 59 százalékán állt, majd 60 százalék fölé emelkedett egy kissé, de 2017-ben ugyanott tartott, mint a gazdasági válság évében.
Az állam jobban él, mint az állampolgár
Fogyasztás tekintetében nem csak a háztartásokat, hanem az államokat is összehasonlították. Az állam fogyasztási kiadásai olyan szolgáltatásokra és dolgokra mennek el, amiket az állam vagy egyes polgároknak nyújt, vagy a közösségnek általában - például utakat, kórházakat, stadionokat épít. Ezen a listán már Magyarország sokkal jobban, nagyjából a középmezőny végén áll.
A régióban egyébként Magyarországon kívül Csehország az egyetlen, ahol az állam fogyasztási kiadásai közelebb lennének az EU-átlaghoz, mint a háztartásokéi. Ez az egész unióban inkább a gazdagabb, jóléti államokra jellemző.