A vacsorához ülő családok a közös étkezésre szánt idő felében telefonnal, tablettel, tévével vagy más dolgokkal foglalkoznak ahelyett, hogy az együttlétre koncentrálnának - állapította meg az Illinois-i Egyetem honlapján közzétett tanulmány. A kutatók 109 család vacsorázási szokásait elemezték és azt vizsgálták, hogy az apa jelenléte és a közös étkezéstől a családtagok figyelmét elvonó különböző tevékenységek milyen hatással vannak az anya és az óvodáskorú gyermekek közötti interakcióra.
Ezek vonják el a figyelmet
A családtagok figyelmét az elektronikus eszközök, a háziállatok és a játékok vonják el leginkább, és többször el is hagyják az asztalt - munka vagy a fürdőszoba felkeresése miatt. A családi vacsorák átlagosan 17 percig tartanak.
Az apák és anyák a közös étkezésből szinte egyenlő arányú időt, 10 és 9 százalékot töltenek az étellel kapcsolatos más tevékenységgel, például a tányérok cseréjével. A 18-24 hónapos kisgyerekek a vacsoraidő átlagosan 4 százalékát töltik játékkal, és nagyjából ugyanennyi időt tévézéssel vagy más elektronikus eszközzel.
Számít az apa jelenléte
Amikor az apa nem eszik a családdal, akkor a gyerekek jelentősen több időt töltenek játékkal. Ha az apa nincs jelen, az anyák több időt foglalkoznak az étellel kapcsolatos dolgokkal, például a tányérok kicserélésével vagy a konyhai eszközök elhelyezésével. Ugyanakkor kevesebb figyelmet fordítanak az étkező gyerekeikre.
Bár a kutatás szerint az apák hajlamosabbak arra, hogy étkezés közben a telefonjukat nyomkodják, és az asztalt is gyakrabban hagyják ott, jelenlétük mégis pozitív hatású: ha az apa is részt vesz a közös vacsorán, akkor a kisgyermekek figyelmét kisebb arányban vonják el az étkezésen kívül más dolgok, az anyák pedig jobban odafigyelnek a gyerekekre, például arra, hogy figyelmeztessék őket a helyes és egészséges étkezésre - foglalta össze a tapasztalatokat Jaclyn Saltzman, a tanulmány vezető szerzője.